Česky English

Úvodní stránka Aktuality Luca Parmitano míří vysoko

Luca Parmitano míří vysoko

9.10.2012

Luca Parmitano míří vysoko Kosmonaut ESA Luca Parmitano je připravený zamířit na Mezinárodní kosmickou stanici v roce 2013: jeho mise se zase o krůček přiblížila po zveřejnění jejího jména a emblému.

 

Luca Parmitano strává na Mezinárodní kosmické stanici šest měsíců jako člen posádek 36 a 37 na základě dohody italské kosmické agentury ASI a NASA.

Soutěž o pojmenování mise a vytvoření loga proběhla mezi italskými občany. Luca si pak ve svém nabitém výcvikovém programu našel čas na vyhodnocení zaslaných návrhů a prezentaci vítězných. 

Vítězné jméno „Volare“, což v italštině znamená „létat“ poslal Norberto Cioffi (32). Jméno symbolizuje hledání nových hranic a příležitostí pro objevování.

Vítězné logo pak navrhla Ilaria Sardellaová (28) ze San Giorgio Ionico v jižní Itálii.

Logo bylo vybráno, protože obsahuje základní části Lucovy mise: loď Sojuz, která jej vynese na oběžnou dráhu, vlastní kosmickou stanici a italské národní barvy.

Oběžné dráhy znázorňují lidskou touhu cestovat od Země a od Slunce stejně jako naši touhu po znalostech. Oba vítězové klání získali výlet do Hvězdného městečka nedaleko Moskvy (Rusko), kde ve Výcvikovém středisku Jurije Gagarina probíhá výcvik Lucy Parmitana.

Vítězové byli oznámeni na akci v Římě, které se kromě Lucy Parmitana zúčastnil také prezident ASI.

Luca Parmitano se stal členem oddílu kosmonautů ESA v roce 2009. Jeho přípravu stejně jako výcvik dalších kosmonautů ESA je možné sledovat na blogu kosmonautů (viz odkaz v pravém sloupci).

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril