Česky English

Úvodní stránka Aktuality Labyrint na Marsu

Labyrint na Marsu

5.2.2016

Labyrint na Marsu

 Tento blok terénu na Marsu ohraničený složitým vzorem sesuvů a navátých dun představuje je malou část rozsáhlého labyrintu údolí, zlomů a planin. 

 

Oblast známá jako Noctis Labyrinthus („labyrint noci“) se nachází na západním okraji Valles Marineris, což je největší kaňon ve Sluneční soustavě. Snímek pořídila sonda ESA Mars Express dne 15. července 2015.

Jde o část komplexního útvaru, jehož původ spočívá ve vydmutí kůry v důsledku tektonické a vulkanické aktivity v oblasti Tharsis, kde se nachází Olympus Mons a množství dalších velkých sopek.

Když došlo k vydmutí v oblasti Tharsis, následovalo popraskání okolního terénu, čímž došlo ke vzniku příkopů několik kilometrů hlubokých a v nich se nacházejících rozměrných osamocených bloků.

Celá síť bloků a prasklin se táhne do vzdálenosti více než 1200 km, což je zhruba délka řeky Rýn z Alp do Severního moře.

Na snímku prezentovaná část zachycuje 120 km širokou oblast této sítě s jedním velkým a na vrcholu plochým blokem uprostřed.

V detailech jsou pak vidět sesuvy půdy z tohoto bloku a podél stěn údolí (což je dobře vidět na perspektivním záběru). S erodovanými úlomky nacházejícími se dole pod strmými stěnami.

Na některých místech – zvláště je k vidění v pravém dolním rohu celkového pohledu – je vidět, že vítr vytvořil z prachu duny, které se rozšířily až do okolních planin.

Téměř lineární útvary jsou viditelné také na rovných, leč nakloněných površích: zlomy se navzájem křižují v různých směrech, což značí, že tektonická činnost v této oblasti má za sebou velmi komplexní historii.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.