Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová dorazila na orbitální stanici

Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová dorazila na orbitální stanici

24.11.2014

Kosmonautka ESA Samantha Cristoforettiová dorazila na orbitální stanici

Kosmická loď Sojuz TMA-15M vypuštěná z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se po šestihodinovém letu bezpečně připojila k Mezinárodní kosmické stanici. Na toto unikátní výzkumné pracoviště tak dopravila kosmonautku ESA Samanthu Cristoforettiovou společně s dalšími dvěma členy posádky, aby zde mohli následujících pět měsíců žít a pracovat.

Na tuto misi se Samantha vydala jako kosmonaut ESA pro italskou kosmickou agenturu ASI na základě zvláštní dohody mezi ASI a NASA.

Samanthu Cristoforettiovou doprovází velitel lodi Sojuz Anton Škaplerov (Rusko) a palubní inženýr Terry Virts (USA). Všichni tři společně jsou pak členy Expedice 42/43.

Mise Samanthy Cristoforettiové nese název „Futura“, což reflektuje skutečnost, že výzkum, který provádí ve stavu beztíže, pomáhá utvářet naši budoucnost.

Kosmická loď Sojuz TMA-15M odstartovala 23. listopadu 2014 ve 21:01 h (22:01 h středoevropského času, 3:01 h místního času – ovšem následujícího dne). Po devíti minutách letu dosáhla plánované oběžné dráhy.

Jak je nyní standardem pro lodě Sojuz, kosmonauti se dostali do svého cíle jen pět hodin a 48 minut po vzletu a absolvování čtyř obletů kolem naší planety. Loď se připojila podle plánu následujícího dne ve 2:49 h GMT (3:49 h středoevropského času) a průlez na základnu byl otevřený v 5:00 h GMT (6:00 h středoevropského času).

Samanthu Cristoforettiovou a její posádku přivítalo osazenstvo stanice: velitel Barry Wilmore (USA), Jelena Serovová a Alexander Samokutajev (oba Rusko). Tato trojice se přitom rozloučila s minulou Expedicí, v níž byl další kosmonaut ESA Alexander Gerst, jen před dvěma týdny.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.