Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonauti z podzemí se vrátili na světlo

Kosmonauti z podzemí se vrátili na světlo

11.7.2016

Kosmonauti z podzemí se vrátili na světlo

Ve čtvrtek 7. července se mezinárodní tým šesti kosmonautů z Číny, Japonska, Spojených států, Španělska a Ruska vrátil na denní světlo poté, co strávil šest nocí v podzemí. Zde simuloval misi zkoumající cizí planetu.

Jeskyně na Sardinii jistě vypadají mimozemsky a tvůrci kurzu se snažili replikovat skutečnou kosmickou misi s maximální možnou mírou věrnosti. Od „jeskynních vycházek“ přes denní plánovací konference (podobné těm na Mezinárodní kosmické stanici) a zásoby jídla či vybavení nebo realizaci vědeckých experimentů. Šest „jeskyňonautů“ si během podzemského dobrodružství vyzkoušelo hranice svých sil.

Podzemní výcvikový kurz ESA CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills) se zaměřuje na multikulturní přístupy k vedení, poslouchání příkazů, týmové práci a rozhodování. Kosmonauti tak mohou vylepšovat své znalosti.

Letos se účastnící kosmonauti byli v rámci podzemní expedice jmenováni do různých rolí: Akihiko Hoshide sdílel velení a služby v táboře s Rickem Arnoldem z NASA, přičemž velení si předali v polovině mise. Ye Guangfu z Číny byl průzkumník a technik týmů. Na Rusa Sergeje Korsakova připadla foto- a videodokumentační služba. Kosmonaut ESA Pedro Duque byl vědcem pro otázky životního prostředí, geologii a mikrobiologii, zatímco Jessica Meirová z NASA se věnovala biologii.

Tým se přitom během kurzu CAVES dostal dále, než kterýkoliv předchozí. Mapoval svůj postup a odebíral vzorky prostředí nebo živých forem, na které narazil.

Testoval také nové technologie pro výrobu přesných 3D modelů objektů a prostředí za použití standardních kamer. To je technika, kterou bude možné využít při průzkumu dalších planet.

Ředitelka mise Loredana Bessoneová strávila s posádkou v podzemí šest dní: „Kromě přípravy na lety do vesmíru učí kurz kosmonauty také tomu, jak se posunout od kosmické stanice k mnohem autonomnějším expedicím. V jejich rámci totiž budou kosmonauti více zodpovídat za bezpečnost, plánování a údržbu vybavení.“

„Účastníci stávajícího běhu byli od počátku výjimečným týmem a věřím, že nyní jsou plně připraveni zkoumat další tajemné jeskyně po celé Sluneční soustavě.“

Loredana Bessoneová pak vše uzavírá slovy: „V tomto týmu nebylo hranic. Množství organizačních, profesionálních a národních kultur tým obohatilo novými znalostmi a svěžím pohledem.“

Videa od kosmonautů a další informace jsou k dispozici na dedikovaném blogu experimentu CAVES.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.