Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonauti se pod zemí připravují na vesmír

Kosmonauti se pod zemí připravují na vesmír

23.6.2016

Kosmonauti se pod zemí připravují na vesmír

Obvykle se vydávají do výšky 400 km, ale příští týden pošle ESA šest kosmonautů do kamenitých jeskyní na Sardinii – do hloubky 800 metrů. Jeskynní kurz věrně replikuje aspekty kosmického letu s mezinárodní posádkou, takže se v poslední době stal základní součástí výcviku kosmonautů ESA.

Letošními účastníky akce jsou kosmonaut ESA Pedro Duque, astronauti NASA Jessica Meirová a Richard Arnold, japonský Akihiko Hoshide, čínský Ye Guangfu a ruský Sergei Korsakov.

Jeskyně nabízí tmavé a nepřívětivé podzemní prostředí s mnoha analogiemi ke kosmickému letu. Hluboko v podzemí jsou naše smysly ochuzeny o mnoho zvuků a přirozené světlo. A pohyb v jeskyních kolem stěn připomíná kosmickou vycházku. Stejně tak jeskyňáři musí zůstat ve střehu a přijímat kritická rozhodnutí jako jednotlivci i jako tým – podobně jako kosmonauti ve vesmíru.

Kurs CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising) se zaměřuje na multikulturní přístupy k velení, následování rozkazů, týmové práci a procesu rozhodování.

Díky tomu získají kosmonauti lepší poznání toho, jak fungují v multikulturním týmu, v čem jsou jejich silné stránky – a kde je naopak prostor pro zlepšování se.

„Jsme rádi, že letos můžeme přivítat v kurzu CAVES první ženu-astronautku a prvního taikonauta,“ komentuje letová ředitelka Loredana Bessonová. „Díky tomu máme nejlepší směs kultur a zkušeností, které co nejlépe otestují chování kosmonautů.“

 

Věda a technika

Podobně jako u jakéhokoliv pilotovaného letu, tak věda a technologie jsou důležitou součástí výpravy. Letos bude tým testovat nové vybavení k vytváření 3D map jeskyní, které vychází z fotografických měření. Založí základní tábor mnohem hlouběji v jeskynním komplexu, než kterýkoliv předchozí tým a budou komunikovat se zemí skrze systém xFerra, což je nový a silný nástroj schopný vysílat přes 800 m silnou horninu.

V uplynulých letech kosmonauti zkoumali a mapovali oblasti v síti podzemních jeskyní na Sardinii, přičemž se vrátili s nově objevenými druhy korýšů.

 

Rozvrh

Kosmonauti na Sardinii dorazí 24. června a začnou s týdenním výcvikem na provádění experimentů nebo putování podzemními jeskyněmi za použití podobného systému propojení lany a jištění jako při výstupech do otevřeného prostoru ve skafandru.

Dne 1. července se kosmonauti vydají do podzemí na expedici, během níž stráví šest nocí v prostředí, kde budou mít smysly omezené temnotou a tichem. Navíc budou odstřiženi od obvyklého střídání dne a noci i od vlivů civilizace a při komunikaci se zemí budou při dosahování cílů závislí jeden na druhém. Tím budou fungovat podobně jako astronauti na kosmické stanici.

Podzemní dobrodružství lze sledovat na Twitteru s hashtagem #CAVES2016 nebo na dedikovaném blogu kurzu CAVES. Posádka slibuje dodávat každodenní videa a aktualizace o vývoji expedice.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.