Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Timothy Peake hledá jméno pro svoji misi

Kosmonaut Timothy Peake hledá jméno pro svoji misi

20.3.2014

Kosmonaut Timothy Peake hledá jméno pro svoji misi

Už v příštím roce se kosmonaut ESA Timothy Peake vydá na Mezinárodní kosmickou stanici. Už dnes ale hledá název své šestiměsíční mise. Pošlete své náměty a pomozte utvářet historii! Vítěz získá emblém mise, který bude podepsaný Timothym osobně.

 

Timothy Peake byl před tím, než v roce 2009 vstoupil do oddílu kosmonautů ESA, zkušebním pilotem helikoptér. Loni v květnu získal letovou nominaci a od té chvíle se nepřetržitě chystá do vesmíru jako člen Expedic 46 a 47. Zařadí se do dlouhé řady britských průzkumníků a vědců, kteří se vydali na jižní pól, k pramenům Nilu nebo do Himalájí – a nyní i do vesmíru.

Cílem pilotovaného programu ESA je získávat znalosti sloužící ke zlepšování života lidí na Zemi stejně jako se věnovat průzkumu Sluneční soustavy. Díky tomu se posouváme vpřed v oblastech vědy, techniky a lékařství.

Timothy Peake je velvyslancem Velké Británie pro vědu a kosmická povolání a spolupracuje s UKSA (UK Space Agency) na přípravě mikrogravitačního výzkumného programu.

„Jako bývalý testovací pilot věřím ve znalosti, které získáváme při průzkumu hranic toho, co je technicky a lidsky možné,“ vysvětluje Tim.

Jeho let bude pokračovat ve šlépějích kosmonautů ESA, kteří se na ISS vydají ještě před ním: Alexander Gerst, Samantha Cristoforetti a Andreas Mogensen z Německa, Itálie a Dánska mají letos a v příštím roce zamířit na kosmickou laboratoř. Společně s Timothym Peakem a partnery ze Spojených států, Kanady, Japonska a Ruska uskutečňují experimenty, stejně jako provádějí údržbu výzkumného komplexu.

„Mezinárodní kosmická stanice je triumfem partnerství a spolupráce mezi mnoha zeměmi celého světa,“ poznamenává Timothy Peake.

Jeho pobyt na kosmické stanici proběhne v době druhé poloviny roční mise astronauta NASA Scotta Kellyho a ruského kosmonauta Michaila Kornijenka. Timothy Peake bude prvním britským kosmonautem, který navštíví stanici.

Pokud váš návrh názvu mise bude krátký a nebude podléhat copyrightu, můžete se zapojit do soutěže. Pokud bude právě váš návrh vybraný, poletí na stanici společně s Timem.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril