Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Tim Peake se vrátil na Zemi

Kosmonaut Tim Peake se vrátil na Zemi

21.6.2016

Kosmonaut Tim Peake se vrátil na Zemi

Kosmonaut ESA Tim Peake, astronaut NASA Tim Kopra a ruský velitel lodi Sojuz Jurij Malenčenko bezpečně přistáli v kazašské stepi. Mezinárodní kosmickou stanici opustili 18. června v 5:52 h GMT, čímž zakončili svůj šestiměsíční pobyt na výzkumné základně.

Loď Sojuz TMA-19M opustila stanici letící nad našimi hlavami rychlostí téměř 28 tisíc km/h a krátce nato vstoupila do hustých vrstev atmosféry. Modul s posádkou se oddělil podle plánu a padáky pak zajistily bezpečné dosednutí v cílové oblasti.

Bezprostředně před dosednutím byly zažehnuty retrorakety a amortizátory v křeslech kosmonautů snížily ráz při dosednutí v 9:15 h GMT. Během několika minut dorazily záchranné týmy, které následně kosmonautům pomohly vystoupit.

Za sebou ve vesmíru nechali druhou trojici kosmonautů, která bude mít na starosti dohled nad ISS a realizaci experimentů. Další start nové posádky je pak plánovaný na 7. července, kdy se v modernizované lodi Sojuz vydají do vesmíru Anatolij Ivaniščin (Rusko), Takuja Oniši (Japonsko) a Kate Rubinsová (USA).

Mise Principia

Mise Timothy Peakea Principia byla během šesti měsíců bohatá na události. V prvním měsíci po startu (15. prosince 2015) uskutečnil Timothy Peake kosmickou vycházku. Také se stal z vesmíru řidičem roveru na simulovaném terénu na Marsu a pomohl s příletem dvojice zásobovacích kosmických lodí.

Timothy Peake se podílel na velkém množství experimentů připravených ESA a mezinárodními partnery. Mezi nejvýznamnější patřilo studium chování plic v přechodové komoře Quest, sledování jeho spánkové aktivity (aby bylo možné studovat adaptaci lidského organismu bez přirozeného světla) a přesné zaznamenávání toho, kolik kalorií přijal (důležité pro mise za oběžnou dráhu Země).

Mnoho experimentů se uskutečňovalo průběžně ve chvíli, kdy Timothy Kopra a jeho kolegové prováděli údržbu mikrogravitační výzkumné laboratoře. V průběhu jeho mise pak ruští kosmonauti sejmuli z pláště stanice experiment Expose, který se vrátil na Zemi poté, co vystavil organismy a chemikálie osmnácti měsícům putování vesmírem, a to v nechráněné podobě na vnějším plášti kosmické stanice.

Zařízení „Solar facility“ na evropské laboratoři Columbus pokračovalo v monitorování sluneční aktivity v rámci nepřetržitého osmiletého pozorování. Další přístroj pak sleduje námořní dopravu ve chvíli, kdy nad monitorovanou oblastí stanice přelétá.

Kromě údržbářských a výzkumných prací se Timothy Kopra také věnoval informování celého světa skrze sociální média a ve vesmíru také zaběhl maratón. Dalším kosmonautem ESA, který se vydá na ISS, bude Thomas Pesquet z Francie. Jeho start se plánuje už na listopad letošního roku.

Návrat do Evropy

Tim Peake je osmým kosmonautem ESA, který uskutečnil dlouhodobý kosmický let. A bude třetím po Alexanderu Gerstovi a Andreasi Mogensenovi, který hned po přistání přelétá do kosmického střediska ESA v Kolíně nad Rýnem. Zde projde lékařskými testy a výzkumníci získají další data o tom, jak se kosmonautovo tělo a mysl adaptovaly na život ve vesmíru.

Zástupci médií jsou zváni na poletovou tiskovou konferenci s Timem Peakem v EAC (European Astronaut Center) v úterý 21. června od 13:00 h středoevropského času.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.