Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Tim Peake poběží ve vesmíru Londýnský maratón

Kosmonaut Tim Peake poběží ve vesmíru Londýnský maratón

4.12.2015

Kosmonaut Tim Peake poběží ve vesmíru Londýnský maratón

Připravit se, pozor, teď! Stejně jako se příští rok v dubnu vydají tisíce běžců na Londýnský maratón, tak i kosmonaut ESA Tim Peake uběhne plnou vzdálenost 42 kilometrů na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Ovšem na speciálním běžeckém pásu.

Stejně jako na Zemi je i na oběžné dráze cvičení pro kosmonauty nesmírně důležité: potřebují každý den nejméně dvě hodiny cvičit, aby se vypořádali s negativními efekty života ve stavu beztíže.

Tim Peake se připoutá speciálními popruhy k běžeckému pásu v modulu Tranquillity a společně s dalšími více než třiceti tisíci účastníky vyběhne 24. dubna v 10:00 h GMT. Všichni ostatní ale budou v Londýně.

Kosmická stanice krouží kolem Země rychlostí 28800 km/h, takže Tim Peake bude mít skutečně „raketový start“. Ovšem uběhnout maratón ve vesmíru není vůbec jednoduchá záležitost.

Tim Peake už běžel Londýnský maratón v roce 1999, kdy měl čas 3 hodiny 18 minut 50 sekund. Jeho cílem přitom nebude tento čas překonat. Bude totiž pod neustálým bedlivým dohledem lékařského týmu v Evropském středisku kosmonautů EAC (European Astronaut Center) v Kolíně nad Rýnem. Ti totiž musí zajistit především to, aby byl v perfektním stavu před návratem z vesmíru na Zemi.

Tim Peake k tomu uvádí: „Nejvíc se těším na to, že budu stále v kontaktu se všemi dole na Zemi. Poběžím totiž s iPadem a budu sledovat, jak se jakoby pohybuji ulicemi Londýna, zatímco ve skutečnosti budu kroužit kolem Země ve výšce 400 kilometrů.“

Běh ve vesmíru vyžaduje elastické popruhy, které jsou připojené k ramenům – to proto, aby kosmonaut neodletěl od dráhy. Nejtěžším na celém maratónu tak pro Tima Peakeho bude mít nasazené tyto popruhy po dobu více než tří hodin.

„Budu muset po celou dobu využívat úvaz, který připomíná ruksak. Má bederní pás a ramenní popruhy. Poskytuje dostatek síly k tomu, aby přitlačil mé tělo dolů k běžeckému pásu. Ovšem po nějakých čtyřiceti minutách to začíná být velmi nepohodlné. Vůbec se proto nebudu pokoušet o nějaké osobní rekordy. Myslím, že budu rád za čas mezi 3:30 a 4:00 hodiny.“

 

Připravený na start

Tim Peake je nyní na Bajkonuru (Kazachstán), odkud odstartuje do vesmír společně s ruským kosmonautem Jurijem Malenčenkem a astronautem NASA Timem Koprou 15. prosince v 11:03 h GMT.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.