Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Luca Parmitano se těší na vaše otázky!

Kosmonaut Luca Parmitano se těší na vaše otázky!

18.3.2013

Kosmonaut Luca Parmitano se těší na vaše otázky! Ještě předtím, než kosmonaut ESA z Itálie Luca Parmitano opustí letos v květnu Zemi a vydá se na Mezinárodní kosmickou stanici, můžete mu tweetovat své otázky. Na ty odpoví v úterý během tiskové konference společně s dalšími členy posádky lodi Sojuz, kterou poletí: ruským kosmonautem Fjodorem Jurčichinem a americkou astronautkou Karen Nybergovou.

Luca Parmitano bude mít na kosmické stanici opravdu náročný program: bude přijímat zásobovací lodě, realizovat vědecké experimenty, vymění kameru a připraví stanici na přílet nového modulu.

Luca Parmitano přitom bude prvním kosmonautem z výběru ESA 2009, který se vydá do vesmíru. Jinými slovy: ze zkušebního pilota italského letectva se stal plnohodnotným kosmonautem ESA za tři roky intenzivní přípravy. Luca se tak na této misi vydá výše, než kdy dříve. Let je realizován z kvóty italské kosmické agentury ASI.

V rámci své mise Volare se vydá na ISS v rekordním čase: za kratší dobu, než zabere cesta z New Yorku do Londýna dorazí jeho loď Sojuz se základní posádkou číslo 36 do vesmíru a setká se s Mezinárodní kosmickou stanicí.

Luca Parmitano je vášnivým běžcem a čtenářem sci-fi. Nyní je připravený na start, takže se v nejbližší době vydá do Ruska, aby následně zamířil do další destinace: do vesmíru.

Ale před tím, než se vydá na cestu, najde si Luca Parmitano ještě jednou čas na otázky a odpovědi.

Můžete poslat jakoukoliv otázku týkající se jeho mise: je jen nutné, aby byla v angličtině. Nejlepší z otázek budou položeny na tiskové konferenci, která bude vysílána živě na NASA TV od 19:00 do 20:00 h středoevropského času v úterý 19. března.

Otázky je možné pokládat na Twitteru @ESA za použití značky #askluca. Uzávěrka pro podání otázek je v pondělí 18. března ve 13:00 h středoevropského času.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril