Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Tim Peake začal šestiměsíční pobyt na ISS

Kosmonaut ESA Tim Peake začal šestiměsíční pobyt na ISS

15.12.2015

Kosmonaut ESA Tim Peake začal šestiměsíční pobyt na ISS

Kosmonaut ESA Tim Peake, astronaut NASA Tim Kopra a ruský pilot Jurij Malenčenko dorazili na Mezinárodní kosmickou stanici. Stalo se tak šest hodin po startu v 11:03 h GMT dne 15. prosince 2015.

Loď Sojuz TMA-19M se spojila s kosmickou stanicí v 17:33 h GMT. Poté, co posádka zkontrolovala těsnost mezi sedmitunovou dopravní lodí a 400 tun vážící stanicí, byl v 19:58 h GMT otevřený průlez mezi oběma tělesy.

Na palubě ISS na ně čekali ruští kosmonauti Michail Kornijenko a Sergej Volkov společně s astronautem NASA Scottem Kellym.

Začala tak šestiměsíční mise Timothyho Peakeho nazvaná Principia, která představovala vyvrcholení šestileté přípravy. Ta začala ve chvíli, kdy byl Peake v roce 2009 vybraný jako člen oddílu evropských kosmonautů.

V průběhu pobytu Tima Peaka ve vesmíru je připravena celá řada vzdělávacích programů, jejichž cílem je inspirovat a zapojit děti a studenty do programování, tělocviku a přednášek z vesmíru.

Tim Peake je třetím kosmonautem ESA, který v letošním roce navštívil mezinárodní kosmickou stanici. V červnu zakončila svůj rekordní 199 dní trvající pobyt ve vesmíru Samantha Cristoforettiová a Andreas Mogensen uskutečnil desetidenní návštěvu stanice v září.

Během mise Principia uskuteční Tim Peake desítky experimentů pro výzkumníky na Zemi, zatímco bude kolem naší mateřské planety kroužit rychlostí 28800 km/h. Vrcholem jeho vědeckého výzkumu bude studium růstu krystalů a chování krevních cév ve vesmíru, simulování atomárních struktur a mapování oblastí mozku plus jejich adaptace na stresové situace.

Jurij Malenčenko, Tim Kopra a Tim Peake teď budou mít několik dní na to, aby se usadili na palubě kosmické stanice a naučili se pracovat ve stavu beztíže před tím, než začne své pravidelné čtyřicetihodinové pracovní týdny věnované provádění experimentů a údržbě ISS.

Budou v dobré společnosti: Scott Kelly a Michail Kornijenko už ve vesmíru pracují více než 300 dní od letošního března v rámci svého maratónského pobytu, kdy studují adaptaci lidského organismu na dlouhodobé kosmické mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril