Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Tim Peake řídil z vesmíru rover

Kosmonaut ESA Tim Peake řídil z vesmíru rover

29.4.2016

Kosmonaut ESA Tim Peake řídil z vesmíru rover

Kosmonaut ESA Tim Peake v pátek 29. dubna řídil z paluby Mezinárodní kosmické stanice rover pojmenovaný Bridget, který se nacházel v prostorách firmy Airbus Defence and Space v britském Stevenage. Šlo o součást mezinárodního experimentu, jehož cílem je příprava na společné lidské a robotické výpravy na Měsíc, Mars a dále.

Experiment vycházel z předchozích kampaní v rámci projektu ESA Meteron. Společně jej připravily ESA, UKSA (United Kingdom Space Agency) a Airbus Defence, aby mohly studovat řízení robotů v prostředí podobnému planetě Mars.

Ředitel pilotovaných letů a robotického průzkumu v ESA David Parker k tomu uvedl: „Tento experiment prokázal, že můžeme ovládat robotické průzkumníky z oběžné dráhy planety, což je další důležitý krok v naší vizi poslat společně kosmonauty a roboty na průzkum Sluneční soustavy.“

„Naše investice z minulých let do pilotovaných letů a robotického průzkumu dnes přinesly skutečné výstupy a otevřely cesty pro naše budoucí ambice na Měsíci a dále.“

Simulované prostředí Marsu, označené jako „Mars Yard“, bylo vytvořeno firmou Airbus za účelem vývoje pohybových a navigačních systémů pro rover ESA ExoMars. Experiment poskytne cenná data pro zhodnocení zapojení lidského faktoru do plánování cesty roveru.“

Do experimentu byly zapojené také týmy ESA v německém středisku ESOC (European Space Operations Centre), které sloužilo jako řídicí středisko pro experiment. A také v belgickém středisku SUSOC (Station User Support and Operation Centre) v Bruselu. To zase fungovalo jako rozhraní pro spolupráci s kosmickou stanicí.

Protože budoucí průzkum Sluneční soustavy bude prováděný společně lidmi a roboty, úkolem programu Meteron je připravit se na mise, které budou zahrnovat kosmonauty na oběžné dráze planety ovládající nebo přinejmenším dohlížející robotické průzkumníky na jejím povrchu.

Výhodou této metody je, že odstraní časovou prodlevu vzniklou velkými vzdálenostmi, když jsou rovery řízené ze Země. A zároveň dovolí lidem větší kontrolu nad činností na povrchu, jako je třeba navigace v blízkosti nebezpečných míst nebo identifikace cílů.

Pilotovaný průzkum je relativně novou, nicméně rozšiřující se oblastí pro kosmický průzkum ve Velké Británii, která má bohatou minulost v robotice a autonomních systémech. Z ní získává důležité technologie pro mezinárodní konkurenceschopnost, produktivitu a ekonomický růst v širokém záběru průmyslových oblastí.

Mezinárodní mise ExoMars je skvělým příkladem úspěšné robotiky, v níž je Velká Británie skrze svůj podíl v ESA druhým největším podílníkem. Británie vede vývoj celého roveru, kdy provede jeho kompletní návrh, integraci a testování. Tato aktivita zároveň zajišťuje Velké Británii podíl na budoucích špičkových kosmických programech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.