Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut ESA Tim Peake má nové datum přistání

Kosmonaut ESA Tim Peake má nové datum přistání

4.5.2016

Kosmonaut ESA Tim Peake má nové datum přistání

Kosmonaut ESA Tim Peake a jeho kolegové Jurij Malenčenko (Rusko) a Tim Kopra (ESA) se vrátí na Zemi dne 18. června. Oproti původnímu plánu byl jejich návrat na rodnou planetu o téměř dva týdny odložený.

Každá posádka Mezinárodní kosmické stanice letí na základnu a zpátky na Zemi přistává jako trojice v kosmické lodi Sojuz. Přibližně jednou za tři měsíce se jedna posádka vrátí – a druhá vzápětí přistává. Vzniká tak několikadenní „okno“, během něhož na ISS pracuje jen trojice kosmonautů.

Tim Peake, Tim Kopra a Jurij Malenčenko zůstanou na stanici déle, protože se pozemní řídicí středisko rozhodlo prodloužit dobu, kdy je komplex využívaný plnou šestičlennou posádkou.

Tim Peake to komentuje: „Ačkoliv se těším zpět na Zemi, až znovu uvidím přátele a rodinu, každý den strávený ve vesmíru je velkým privilegiem a na kosmické stanici je opravdu hodně práce.“

„Prodloužení našeho letu dovolí pracovat plné šestičlenné posádce na stanici o něco déle, díky čemuž budeme schopni uskutečnit rozsáhlejší vědecký program.“

„A – samozřejmě – se budu o něco déle těšit z překrásného výhledu na planetu Zemi!“

 

Výzkum ve vesmíru

Nedávno dorazila na stanici trojice zásobovacích lodí, což nyní kosmonauty docela zaměstnává. Navíc ve středu 27. dubna vypustil Tim Peake na oběžnou dráhu první filipínskou družici, kterou uvolnil z japonského laboratorního modulu Kibo. Krom toho se z výšky 400 km věnoval řízení robotického vozidla nacházejícího se ve Stevenage (Velká Británie).

Mezitím probíhají v inkubátorech ISS experimenty s růstem cév ve stavu beztíže. Zapojují se do nich buňky, které vystélají vnitřní část žil v lidském těle.

Tim Peake se také stal druhým kosmonautem ESA, který použil zařízení k měření svalstva Mares. Tato přesná jednotka kontrolu jemnou motoriku pohybu, stejně jako nabízí detailní pohled na otáčení svalů nebo rychlost jejich funkce.

Studovat kontrakci svalů v určitém momentu nabízí jen velmi málo informací, ale přístroj Mares nabízí ucelený pohled na rychlost svalů a sílu třeba loketních nebo kolenních kloubů v ohybu.

 

Cvičení

Kosmonauti musí denně až dvě hodiny cvičit, aby byli zdraví a plně připraveni na návrat do podmínek pozemské gravitace. Řídicí středisko dělá vše pro to, aby měly posádky volné neděle, ale i v tento den cvičení pokračují.

V neděli 24. dubna si tak Tim Peake zaběhl na speciálním pásu na ISS plný maratón, a to ve chvíli, kdy se na Zemi běžel Londýnský maratón. Jeho čas byl těsně nad 3,5 hodinami. Zatímco uběhl 42 km, kosmická stanice urazila téměř 100 tisíc km.

Kosmonaut Tim Peake přistane v kazašských stepích, odkud se vrátí rovnou do Evropského střediska kosmonautů (EAC, European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem. Zde jej čekají lékařské prohlídky a výzkumný program studující, jak se lidé adaptují na život ve vesmíru.

 

Další start

Se startem další kosmické lodi Sojuz se počítá 21. června: tedy jen tři dny poté, co ISS opustí Tim Peake. Kosmonaut ESA Thomas Pesquet, který se připravuje na svoji misi Proxima se začátkem v listopadu, bude její vypuštění sledovat přímo na kosmodromu Bajkonur (Kazachstán). Je totiž členem záložní posádky. Tu hlavní tvoří Anatolij Ivanišin (Rusko), Takuja Oniši (Japonsko) a Kathleen Rubinsová (USA).

Půjde přitom o první let modernizované lodi Sojuz s vyšší dopravní kapacitou.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.