Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmonaut Alexander Gerst bude velitelem ISS

Kosmonaut Alexander Gerst bude velitelem ISS

19.5.2016

Kosmonaut Alexander Gerst bude velitelem ISS

Kosmonaut ESA Alexander Gerst byl jmenován k nové misi na Mezinárodní kosmickou stanici. Během ní bude ve druhé polovině svého šestiměsíčního pobytu na ISS v roce 2018 zastávat pozici velitele stanice.

Zpráva byla oznámena ve středu 18. května v Evropském středisku kosmonautů (EAC, European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem za přítomnosti německé kancléřky Angely Merkelové generálním ředitelem ESA Johannem-Dietrichem Wörnerem.

Alexander Gerst už dříve pracoval na ISS po dobu šesti měsíců, a to v rámci mise Blue Dot v roce 2014. Německý kosmonaut to komentuje:

„Jsem nesmírně poctěn tím, že mi bylo svěřeno velení Mezinárodní kosmické stanice. Tento znak mezinárodní důvěry odráží schopnosti ESA jako spolupracujícího partnera a je za ním fantastická práce mých evropských kolegů na předchozích misích. Jsem nadšený možností pokračovat ve vědecké práci, která proběhla na ISS v uplynulých letech. A obzvláště se těším na to, že se mohu podílet na jednom z největších dobrodružství v historii lidstva: na objevování nových obzorů.“

Na programu kosmické stanice se skrze ESA podílí jedenáct evropských zemí společně se Spojenými státy, Ruskem, Japonskem a Kanadou. Aktuálně pracuje na ISS kosmonaut ESA Timothy Peake (Velká Británie), od letošního listopadu jej bude následovat Thomas Pesquet (Francie).

Mise Alexandera Gersta bude znamenat pokračování výzkumného programu, který se vždy rozkládá mezi několik misí. Proto je pravděpodobné, že Gerst bude pracovat také se zařízení ESA Mares na měření svalové hmoty, studovat plazmové krystaly ve stavu beztíže a testovat nové technologie, které budou podporovat program pilotovaného průzkumu ESA. Krom toho na něho bude čekat celá paleta experimentů připravených ostatními partnery ISS.

Je to podruhé, co bude evropský kosmonaut velitelem kosmické stanice – prvním byl Frank De Winne v roce 2009. Frank De Winne, nyní vedoucí EAC, k tomu poznamenává: „Alexander Gerst podal kvalitní výkon, předvedl vysokou profesionalitu a prezentoval mimořádnou schopnost spolupráce během mise Blue Dot.“

„Z těchto důvodů nabídlo EAC mezinárodním partnerům, že Alexander Gerst bude velitelem kosmické stanice.“

Druhý kosmický let Alexandera Gersta se uskuteční od května do listopadu 2018 coby součástí Expedic 56 a 57. Velitelem stanice bude během druhé poloviny svého pobytu na stanici, během Expedice 57.

Alexander Gerst se stal členem oddílu kosmonautů ESA v roce 2009 a byl jmenovaný ke své první misi o dva roky později. Po svém návratu ze 166 dní trvající mise v roce 2014 dostal německý Řád za zásluhy.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.