Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kosmická anténa silná jako list papíru

Kosmická anténa silná jako list papíru

29.3.2016

Kosmická anténa silná jako list papíru

Zcela nový typ velké kosmické antény byl otestovaný v plně realistických podmínkách vesmírného prostředí. Parabolická anténa o průměru 5 m byla umístěna do simulátoru ESA LSS (Large Space Simulator). Anténa vypadá jako průhledná, protože je silná jen několik desetin milimetru – je tedy tenčí, než papír.

„Šlo o první plnohodnotný test nové technologie LABUM (Large Apertures Based on Ultrastable Shell-Membrane). Ta byla vyvinuta Institutem odlehčených struktur při Technické univerzitě Mnichov (Technical University of Munich, TUM),“ vysvětluje vedoucí projektu v TUM Leri Datashvili.

LABUM představuje pokus o zaplnění mezery ve stávajících evropských kosmických kapacitách. Po velkých parabolických anténách je totiž poptávka v telekomunikacích, vědeckých misích a výpravách věnujících se dálkovému průzkumu Země. Až dosud nebyl evropský průmysl schopen dodávat antény o průměru větším, než 4 m. Zato americké, japonské nebo ruské družice pracovaly s mnohem většími zařízeními.

„Tato anténa byla vyrobena z uhlíkovými vlákny zesíleným křemíkem, což je kombinace mající výhodu flexibility a termoelastické stability. Díky tomu je schopná udržet svůj tvar i v širokém rozsahu teplot,“ vysvětluje Julian Santiago Prowald ze sekce struktur ESA.

Materiál použitý na technologii LABUM je schopen udržet svůj tvar bez nutnosti vytvářet pnutí, jak je obvyklé u antén z drátěného pletiva. Díky tomu je možné použít mnohem lehčí podpůrné konstrukce. Návrh je také škálovatelný a modulární – u prototypu se počítá, že je možné vytvořit jeho zvětšenou variantu o průměru až 18 m nebo i více.

Testovací komora LSS coby součást střediska ESTEC v nizozemském Noordwijku je největší teplotně-vakuová komora v Evropě. Reprodukuje vakuum „kosmické kvality“, přičemž její stěny chladí kapalný dusík. Sada výkonných zářivek třídy IMAX je zase schopná simulovat nefiltrované sluneční zařízení, se kterým se zařízení setkávají při pobytu na oběžných drahách.

Třídenní test uskutečněný v únoru získal množství informací o tom, jak tvar antény vytvořené technologií LABUM reaguje na změny teploty. Simulace reprodukovala nejhorší možný scénář, kdy přímé sluneční záření ohřeje střed reflektoru, zatímco jeho okraje zůstanou chladnější než mínus 100 stupňů Celsia.

Speciální kamery byly použité ke sledování milimetrových odchylek ve tvaru reflektoru, zatímco termočlánky a infračervené kamery měřily teplotu na všech místech struktury.

 

Test, který se povedl

„Vývoj byl vedený sekcí struktur v ESA, a to v úzké spolupráci se sekcí antén ESA,“ dodává Julian Santiago Prowald.

„Tým testovacího střediska se pak podílel na pokročilých měřeních teploty a tvaru antény, která byla uvnitř simulátoru LSS. Díky tomu jsme získali nesmírně kvalitní data.“

LABUM je aktivita realizovaná v rámci programu ESA BTRP (Basic Technology Research Programme). Jde o „továrnu“ na základní nápady v rámci ESA. V tomto případě byl hlavním kontraktorem TUM, subkontraktorem HPS-GmbH a spolupracujícími subjekty Munich University of Applied Sciences a Wacker Silicones, AAC.

Aktivita byla zařazena ředitelstvím řízení techniky a kvality v rámci ESA do evropské „roadmapy“ nových technologií v oblasti velmi velkých kosmických zařízení.

„Silná podpora ze strany programu TRP je přitom základem,“ uzavírá Julian Santiago Prowald. „Díky tomu jsme získali kvalitní dohled nad vývojem nové technologie, stejně jako přístup do přetíženého testovacího zařízení, jakým je LSS v ESTECu.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.