Česky English

Úvodní stránka Aktuality Kanada poráží led s daty z mise Sentinel-1

Kanada poráží led s daty z mise Sentinel-1

4.1.2016

Kanada poráží led s daty z mise Sentinel-1

Jak přístup k datům z misí Sentinel změnil kanadskou schopnost vypořádat se s mořským ledem?

Radarová satelitní data jako ta z mise Sentinel-1 mohou poskytovat data dnem i nocí, stejně jako skrze oblačnost – to je důležité zvláště v případě pobřežních oblastí, které jsou na nepřízeň počasí obzvláště náchylné. To je důležité hlavně v zimních měsících, kdy jsou v severních zeměpisných šířkách podmínky mimořádně nepříznivé.

Mise Sentinel přitom umožňuje Kanadské ledové službě nabídnout lepší informace o stavu mořského ledu, což pomáhá námořníkům vyhnout se nejhorším oblastem nebo nalézt tu nejbezpečnější cestu.

Sentinel-1 je zaměřený na poskytování informací pro široké spektrum praktických aplikací pro evropský program sledování životního prostředí GMES/Copernicus.

Viceprezident dálkového průzkumu v Center for Cold Ocean Resource Engineering Desmond Power k tomu podotýká: „Coby poskytovatel satelitních monitorovacích služeb v oblastech s častým výskytem ledovců jsme vždy stáli před otázkou, kde získat rychlá a kvalitní družicová data. Musí totiž mít správné rozlišení a pokrytí, protože naše monitorovací služby často soupeří s dalšími službami, které ovšem mají požadavek na data s mnohem nižším rozlišením.“

„Sentinel-1 nám nabízí pokrytí a rozlišení ve vyvážení, které můžeme využít pro všechny aplikace. Plánovaná mise znamená, že oblasti našeho zájmu jsou efektivně pokryty s rozumnou přeletovou frekvencí.“

„Když využijeme data ze Sentinelu-1 jako základ, pak můžeme efektivně integrovat data z mise Radarsat-2 a dalších radarů třetích stran do kompletního monitorovacího řešení pro naše klienty.“

Středisko pomáhá už od roku 1975 svým klientům redukovat riziko práce v drsných podmínkách.

Středisku bude využívat družicové snímky z mise Sentinel také k vyšší frekvenci monitorování kanadských vod na potenciální ropné skvrny.

Po nedávném oznámení uzavření dohody týkající se využití dat z misí Sentinel mezi ESA a Kanadou bude Kanadská kosmická agentura fungovat jako prostředník mezi ESA a národními iniciativami z kanadských soukromých a veřejných organizací.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.