Česky English

Úvodní stránka Aktuality „Jeskyňonauti“ se vrátili na Zemi

„Jeskyňonauti“ se vrátili na Zemi

9.10.2012

„Jeskyňonauti“ se vrátili na Zemi Mezinárodní tým kosmonautů, který se účastnil „jeskynního dobrodružství“ pod taktovkou ESA se vrátil po šesti dnech zpět na povrchu zemský. Ze základního tábora jim cesta na povrch trvala pět hodin.

 

Experiment CAVES nabídnul kosmonautům možnost vyzkoušet si metody bezpečné a efektivní týmové práce během dlouhodobých letů. Navíc měli možnost prověřit své vůdčí nebo týmové zkušenosti, zatímco pracovali v typicky multikulturním týmu, jaké se vyskytují na Mezinárodní kosmické stanici.

Instruktor kurzu Loredana Bessone vysvětluje, v čem je práce jeskyňářů a kosmonautů podobná: „Jeskyňonauti se musí kompletně adaptovat na nové prostředí. Žít a pracovat v podzemí je fyzicky a psychicky opravdu velmi náročné.“

Během kurzu byly využity postupy vypracované pro kosmické lety: „Cesta do jeskyní je svým způsobem podobná kosmické vycházce. Musíte dávat neustálý pozor na správné použití nástrojů stejně jako na dodržení bezpečnostních postupů, dbát na správný vývoj situace a být opatrný před problémy, což odpovídá oblastem „nedotýkejte se“ a „nezdržujte“ se na kosmické stanici.“

CAVES je prvním podobným kurzem, do něhož se zapojili všichni partneři podílející se na projektu Mezinárodní kosmické stanice. Letos se jej zúčastnili kosmonauti ze Spojených států, Japonska, Kanady, Ruska a Dánska.

Kromě průzkumu a výzkumu v různých částech jeskynního komplexu uskutečnili kosmonauti také speleologický výzkum: sledování jeskynního počasí, biologie a mikrobiologie.

Položili pasti a odebrali vzorky podzemního života, který nyní byly předané specialistům k další analýze.

Navíc „jeskyňonauti“ testovali komunikační vybavení, které jim dodala italská horská a speleologická záchranná organizace CNSAS. Ta byla zodpovědná za bezpečnost kurzu.

Komunikační vybavení umožňovalo bezdrátové spojení mezi jednotlivými členy týmu stejně jako s řídicím střediskem na povrchu.

Protože vybavení fungovalo výtečně, tým instruktorů doufá, že ho příště bude moci využít k průzkumu vzdálenějších oblastí, přičemž bude zajištěno neustálé spojení se základním táborem.

Už letos se přitom kosmonauti vydali dále, než tým CAVES 2011 a objevili něco, co kosmonaut NASA Mike Fincke nazval „podzemní říší divů“.

Kosmonaut ESA Andreas Mogensen byl z kurzu velmi nadšený: „CAVES je zřejmě fyzicky nejnáročnější součást kosmického výcviku, které jsem se zatím zúčastnil. A zřejmě také nejvděčnější.“

„Abychom výcvikem prošli, musela naše posádka pracovat efektivně jako kompaktní tým, což se nám podařilo.“

„Koneckonců, byla to fantastická a unikátní zkušenost.“

Další informace naleznete v české sekci portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril