Česky English

Úvodní stránka Aktuality Je možné se registrovat na den otevřených dveří ve středisku ESTEC

Je možné se registrovat na den otevřených dveří ve středisku ESTEC

4.7.2016

Je možné se registrovat na den otevřených dveří ve středisku ESTEC

Registrace na den otevřených dveří ESA ve středisku ESTEC v Nizozemí, který se uskuteční v neděli 2. října, byla právě otevřena. Jde o jedinečnou příležitost pro každého navštívit technické středisko ESA.

Všichni návštěvníci musí být registrováni, aby se mohli zúčastnit dne otevřených dveří. Pro registraci klikněte zde.

Už více než půl století je komplex v nizozemském Noordwijku největším střediskem evropské kosmonautiky. Zaměřuje se na vývoj technologií, plánování misí a testování družic.

Návštěvníci si budou moci projít rozlehlý komplex tak, jak budou chtít. Mohou se setkat s kosmonauty, vědci, tvůrci misí a vidět při tom speciální výstavy i skutečný kosmický hardware.

Mottem letošního dne otevřených dveří je „dech života“(Breath of Life): sonda ExoMars, která se aktuálně přibližuje k Marsu, bude pátrat po stopách metanu a souvisejících vzácných plynů v tenké atmosféře čtvrté planety Sluneční soustavy. Půjde o hledání stopy po případných marťanských mikrobech nebo jiné formě „života“ – podpovrchové vulkanické činnosti, která by znamenala, že planeta zůstává geologicky aktivní.

Zatím na naší domovské planetě bude evropská družice Sentinel-5P procházet závěrečnou přípravou na start. Půjde o nejnovější přírůstek do rodiny satelitů podporujících evropský program globálního monitorování životního prostředí GMES/Copernicus. Hlavní přístroj družice nazvaný Tropomi bude sledovat měnící se stav zemské atmosféry v bezprecedentních detailech.

Protože je zapotřebí omezit celkové množství návštěvníků, aby měli všichni zajištěný co nejlepší zážitek. Pokud se tedy chcete akce zúčastnit, doporučujeme provést rezervaci co nejdříve.

Akce se koná v rámci každoročního nizozemského Víkendu vědy (Weekend of Science), stejně jako v rámci Světového kosmického týdne (World Space Week).

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.