Česky English

Úvodní stránka Aktuality Irský premiér se seznámil s úspěchy Evropské kosmické agentury

Irský premiér se seznámil s úspěchy Evropské kosmické agentury

8.1.2016

Irský premiér se seznámil s úspěchy Evropské kosmické agentury

Irský premiér se označil za „tak hrdého, jak jen Ir může být“ poté, co se seznámil s kritickou rolí irských společností v evropském kosmickém sektoru. Stalo se tak při příležitosti jeho návštěvy v „technickém srdci“ ESA.

Stávající irský Taoiseach (což je oficiální titul předsedy vlády Irské republiky – pozn. překladatele) Enda Kenny a Jeho excelence John Neary, irský velvyslanec v Nizozemí, byl v technickém středisku ESTEC (European Space Research and Technology Centre) přivítáni generálním ředitelem ESA Johannem-Dietrichem Wörnerem a ředitelem střediska Francem Ongaroem. Stalo se tak 6. ledna.

Johann-Dietrich Wörner vysvětlil, jak ESA aplikuje kosmické technologie na řešení globálních výzev jako jsou přírodní katastrofy, změna klimatu, nedostatek energie nebo zdrojů. A neopomněl zmínit ani věčnou lidskou zvídavost uspokojovanou zkoumáním vesmíru.

Poznamenal: „Můžeme nabídnout informace, komunikace, vědu a technologii a můžeme nabídnout také inspiraci. A Evropa dnes potřebuje inspiraci více, než kdy jindy.“

V rámci návštěvy bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi ESA a rozvojovou agenturou pro podnikání na Irském ostrově, díky níž budou mít začínající firmy přístup k technické a podnikatelské podpoře, aby mohly lépe uvádět kosmické technologie na pozemské trhy.

Dodnes podpořila síť třinácti inkubátorů založených po celé Evropě více než 350 podnikatelských záměrů. Jen v loňském roce jich přitom bylo přes sto. Díky tomu se zvedla zaměstnanost a na trh přišly nové produkty a služby.

Na setkání byli přítomni i zástupci irských firem pohybujících se v kosmickém sektoru, aby premiérovi mohli představit různé projekty, na nichž pracují s ESA, a různé způsoby, jimiž svoji práci prosazují na dalších trzích.

Kompaktní radiační senzory vyvinuté v Tyndall National Institute budou již brzy nosit kosmonauti ve vesmíru. A nyní probíhá jejich přepracování tak, aby tyto mikrosenzory mohli nosit pacienti nebo dokonce mohly být umisťovány přímo do nádorů s cílem zvýšit přesnost radioterapie.

Firma Radisens Diagnostics zase navrhla testy pro celou řadu různých potíží včetně diabetu, srdečních nemocí, onemocnění jater nebo ledvin, které jsou schopné z jediné kapky kosmonautovy krve umístěné na rotující disk stanovit diagnózu. Nyní s produktem míří i na ryze pozemské trhy.

Společnost Arralis zase vyrábí „na míru“ čipy pro vysokofrekvenční pozemní rádiové a radarové systémy, které nyní nacházejí uplatnění v širokopásmové komunikaci kosmických misí.

Specialisté na řízení lesního hospodářství Treemetrics zase nabízejí software, který s využitím satelitních map počítá uhlíkový kredit ze sekvestrace oxidu uhličitého skrze růst stromů.

Firma Curtiss-Wright Ireland zase rozšířila svůj záběr z testovacích přístrojů pro letectví také na rakety a kosmická tělesa, takže celý její irský dodavatelský řetězec je nyní k dispozici globálním zákazníkům.

Společnost ENBIO zase upravila technologii pokovování, která byla původně vytvořena pro lékařské implantáty a modifikovala se na použití coby „sluneční štít pro družice“. Jedním z jeho použití bude mise ESA 2018 Solar Orbiter. Společnost tak má možnost vstupovat na nové trhy: od výroby nepřilnavých forem pro pneumatiky až po chlazení elektroniky.

Při proslovu k zaměstnancům ESA a zástupcům jednotlivých firem Taoiseach Endy Kenny zdůraznil potenciál jejich práce, která může ovlivnit životy stovek miliónů lidí. A potenciál nečekaných objevů na této cestě je neomezený. Na závěr ujistil, že ESA má zajištěnou plnou podporu Irska.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.