Česky English

Úvodní stránka Aktuality Intenzivní příprava na cestu na Mars

Intenzivní příprava na cestu na Mars

10.3.2016

Intenzivní příprava na cestu na Mars

Už jen dny chybí do odletu sondy ExoMars ze Země, což pro letové týmy znamená, že procházejí finálními fázemi svého mnohaměsíčního výcviku. Ten má zajistit, že všichni budou plně připraveni na ostrý start mise.

ExoMars 2016 se připravuje na start v 9:31 h GMT (10:31 h středoevropského času) dne 14. března z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Vynese ji silná raketa Proton, což bude začátek sedmiměsíční pouti k Rudé planetě.

ExoMars je společným programem ESA a ruského Roskosmosu, přičemž se skládá z orbitální sondy TGO (Trace Gas Orbiter) a přistávacího demonstrátoru Schiaparelli.

TGO má za úkol provést detailní inventuru jednotlivých složek atmosféry Marsu, přičemž hlavní důraz bude klást na vzácné plyny jako je metan. Naproti tomu Schiaparelli má demonstrovat širokou paletu technologií, které by měly zajistit řízené přistání robotické mise v roce 2018.

Komplexní a náročná mise bude řízena ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadt. Zde už několik měsíců probíhají simulace všech fází cesty na Mars – a nyní se uskutečňují závěrečné, ty nejintenzivnější.

 

Velmi úzká spolupráce

Pro novou misi řízenou ze střediska ESOC nabídne několik týmů evropských specialistů unikátní mix expertíz. Všechny přitom směřují k jedinému okamžiku. K momentu, kdy se právě vypuštěná sonda ve vesmíru „probudí“.

„Start a následné navádění sondy TGO na meziplanetární dráhu sice budeme velmi pozorně sledovat, ale pro nás nastane nejkritičtější moment v okamžiku, kdy se automat oddělí od horního stupně nosiče. Tehdy začne vysílat první signály,“ vysvětluje manažer operací mise ExoMars Peter Schmitz.

„Přesně to je okamžik, na který se už měsíce připravujeme. Jakmile navážeme spojení, získáme první stavovou informaci o palubních systémech a můžeme začít posílat rádiové příkazy. Od toho okamžiku je to naše mise.“

Akvizice prvního signálu (AOS, Acquisition Of Signal) je očekávána 14. března ve 21:28 h GMT (22:28 h středoevropského času). Tedy dvanáct hodin po startu.

 

Desítky simulací

Peter Schmitz a jeho čtrnáctičlenný tým bude mít k dispozici další specialisty jak přímo ve středisku ESOC, tak v „technickém srdci“ ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v Nizozemí. Ti představují specializované znalosti a schopnosti v oblastech jako jsou operace misí ve vzdáleném vesmíru, letová dynamiky, pozemní stanice, software nebo palubní systémy.

Od listopadu 2015 představovala příprava na misi ExoMars více než dvacet simulovaných běhů, v jejichž rámci seděly týmy v řídicích místnostech a procházely každou fázi mise TGO. Zvláště pak fázi startu a počátečních operací ve vesmíru, dále pak aktivace sondy a uvedení do přeletového režimu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.