Česky English

Úvodní stránka Aktuality Inkubátory ESA podpořily 400 nových firem

Inkubátory ESA podpořily 400 nových firem

7.3.2016

Inkubátory ESA podpořily 400 nových firem

Podnikatelské inkubátory ESA překročily hranici více než 400 nových firem. Tato iniciativa profitující z kosmických technologií a expertízy vytváří nové podnikatelské a pracovní příležitosti v Evropě, pomáhá místní ekonomice a evropské konkurenceschopnosti.

Díky těmto začínající firmám a jejich zakladatelům jsou špičkové technologie a znalosti z evropských kosmických programů využívané k vytváření potřebných pozemských aplikací.

„Od roku 2003 se naše podnikatelské inkubátory postaraly o více než 400 firem, což ukazuje hodnotu celé iniciativy při přinášení kosmických technologií do pozemského prostředí,“ poznamenává ředitel techniky a řízení kvality v ESA a vedoucí výzkumného a vývojového střediska ESTEC (European Space Research and Technology Centre) Franco Ongaro.

„Zvláště důležité je pak to, že členské státy ESA objevily potenciál využití technologií a služeb spojených s kosmickými aktivitami, které stojí u zrodu nových firem a pracovních míst – a začaly to dělat pod záštitou odzkoušeného inkubačního schématu.“

„Podnikatelé a malé firmy přicházejí se svými nápady a my je podporujeme technickými radami od ESA a obchodními radami od našich partnerů, aby se z nich staly nové životaschopné evropské společnosti.“

Iniciativa se nyní rozrostla do dvanácti středisek BIC (Business Incubation Centers) ESA v devíti evropských zemích; další čtyři budou otevřena před koncem letošního roku. Všechna dohromady se každoročně starají o 130 začínajících firem.

Využití čidla z Marsu ke zlepšení zdravotní péče na Zemi, pomoc rozvoji v Africe skrze dodavatelské služby poslední míle založené na družicové navigaci, využití dat z dálkového průzkumu Země při asistenci pacientům s respiračními onemocněními – to jsou jen některé z podnikatelských záměrů aktivně rozpracovávaných v inkubačních centrech.

 

Z Marsu do zdravotní péče

Přístroj původně vyvinutý britskou společnosti RAL Space ke studování atmosféry Marsu využívá začínající firma Mirico, umístěná v inkubátoru ESA v Harwellu, k vývoji lékařských zařízení a vědeckých přístrojů pro využití na Zemi.

Kosmické technologie otevírají dveře pro celou plejádu aplikací, od diagnostiky nemocí v terénu analýzou vydechovaného vzduchu až po lepší pochopení efektů klimatických změn měřením znečištění atmosféry ve vzdálených a nedostupných oblastech.

Přístroj překonává největší omezení existujících zařízení, což je právě důsledkem jeho „kosmického“ původu. Je mnohem kompaktnější, robustnější a poskytuje přímo na místě výstupy srovnatelné s laboratorními měřeními.

„Kvůli velmi vysokým požadavkům je kosmický výzkum schopen přicházet s novými technologiemi, které řeší pozemské výzvy,“ vysvětluje hlavní vědecký pracovník společnosti Mirico Damien Weidmann.

„Nejúžasnější na této technologii je široký záběr aplikací a potenciál využití, který sahá od kvalitnější zdravotní péče až po lepší pochopení klimatických změn,“ dodává ředitel obchodních vztahů v Mirico Mohammed Belal. 

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.