Česky English

Úvodní stránka Aktuality Geologický výcvik kosmonautů na analogu Marsu

Geologický výcvik kosmonautů na analogu Marsu

25.10.2016

Geologický výcvik kosmonautů na analogu Marsu

Kosmonauti ESA Luca Parmitano a Pedro Duque společně s instruktorem Matthiasem Maurerem začali druhou fázi planetárního geologického polního výcviku „Pangaea“. A to v krajině velmi podobné Marsu v oblasti Geoparque Lanzarote na Kanárských ostrovech.

Během poslední lekce v italském Bressanone se dozvěděli o Zemi a planetárních geologických procesech, a to se speciálním zaměřením na procesy sedimentace. Stejně tak se naučili rozpoznávat jednotlivé horniny a meteority.

Nová fáze výcviku v Lanzarote je zaměřena na geologii v terénu v „planetárním analogu“, kdy je zasazena do terénu velmi podobného tomu na Marsu. Tři martovští „kosmonauti“ budou zapojeni do série geologických výprav, přičemž každá další bude náročnější než předchozí a bude v jejím rámci potřeba zodpovědět určité geologické otázky. Trasu nejprve nastudují za použití družicových snímků a až poté ji absolvují, přičemž s „pozemním týmem“ vědců budou komunikovat pomocí vysílačky. Na základě doporučení expertů se přitom rozhodují o odběru vzorků, které s sebou vezmou pro další analýzu.

Při průzkumu jdou podle předem připravených tras a scénářů, ale během poslední cesty se musí sami rozhodovat o místech odběru vzorků. Nazývají to „flexecution“ (spojení anglických slov „flexibility“ a „execution“, flexibilita a vykonávání – pozn. překladatele): v prostředí analogickém k vesmíru musí být, stejně jako ve skutečném vesmíru, flexibilní. Kvalifikované a informované rozhodování je to, co potřebují pro odběr nejlepších, nejreprezentativnějších a nejpestřejších vzorků k následné analýze.

Samozřejmě, že se úroveň znalostí celého týmu bude v průběhu týdne zvyšovat. Nejprve budou Luca Parmitano, Pedro Duque a Matthias Maurer sledovat demonstrace instruktorů. Následně budou pracovat pod jejich vedením. A nakonec se stanou do značné míry autonomní. Instruktoři budou jejich práci analyzovat a následně si místa odběrů projdou s členy „výsadku“, přičemž proberou, zdali něco a případně co přehlédli. Jde o příležitost, jaká pochopitelně nemůže vzniknout na jiné planetě: a právě proto je výcvik na planetárním analogu tak důležitý.

Tým vědců pak bude odebrané vzorky každý den zpracovávat a probírat zprávy, které vypracují účastníci traverzování předchozí den. Tým tak i v tomto případě získá zpětnou vazbu, což by mělo zlepšit nejen jejich ústní komunikaci, ale také geologický popis a nákresy – tedy vše, co by měli mít později vědci u odebraných vzorků k dispozici.

Vrcholem týdne bude odběr vzorků během trasy uvnitř lávového tunelu. Lávové tunely jsou planetární jeskyně. Mnoho jich bylo objeveno na Měsíci i Marsu. A protože jde o podzemní struktury, představují kvalitní úkryty před radiací. Navíc mohou obsahovat podpovrchovou vodu, a tak jsou zajímavé při pátrání po mimozemském mikrobiálním životě.

Kosmonaut ESA Pedro Duque to komentuje: „Jsem nesmírně šťastný, že se mohu zúčastnit výcviku v tomto překrásném koutě své rodné země. Prostředí Lanzarote je zcela unikátní z celosvětového hlediska a navíc vypadá přesně tak, jak se jednoho dne budou jevit vzdálené světy budoucím kosmonautům! Udělám vše pro to, abych pomohl připravit kurz, v němž mí budoucí kolegové získají znalosti, které následně využijí během průzkumu dalších planet.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.