Česky English

Úvodní stránka Aktuality Experiment CAVES zkoumá vnitřní svět pro lepší průzkum světa vnějšího

Experiment CAVES zkoumá vnitřní svět pro lepší průzkum světa vnějšího

1.7.2016

Experiment CAVES zkoumá vnitřní svět pro lepší průzkum světa vnějšího

První červencový den sestoupil mezinárodní tým šesti kosmonautů z Číny, Japonska, Spojených států, Španělska a Ruska do jeskynního komplexu na Sardinii. Zde bude zkoumat hlubiny a připravovat se tak na život a práci ve vesmíru.

Jedno z posledních nedostatečně prozkoumaných prostředí na naší planetě, jeskyně, nabízí paralely s průzkumem vesmíru. Podzemní výcvikový kurz ESA CAVES (Cooperative Adventure for Valuing and Exercising human behaviour and performance Skills) připravuje během dvou týdnů kosmonauty na bezpečnou a efektivní práci v multikulturních týmech.

Po týdenním základním výcviku kosmonauti sestoupili do jeskyní, aby v hloubce 800 metrů pod zemským povrchem založili základní tábor.

Během kurzu je přitom kladený důraz na podrobnosti mezi cestou do jeskyní a cestou do vesmíru. Speleologové a kosmonauti používají systém naprosté důvěry jeden v druhého a trenéři obou profesí opakují stejné mantry jako „pomalu je rychle“, „zkontroluj své vybavení a pak mu věř“ a „vždy měj na paměti, kde jsi a kde je tvůj společník“.

V každé expedici pak kosmonauti pracují se zkušenými instruktory a průzkumníky. „Musí se vytvořit vzájemná důvěra, a to třeba tak, že lidé navzájem sdílejí anekdoty a příběhy,“ vysvětluje letová ředitelka Loredana Bessoneová. „Jinak je tu ale vždy atmosféra vzájemného respektu.“

CAVES se zaměřuje na multikulturní přístupy ve vedení, v provádění rozkazů, týmové práci a rozhodování. Na konci kurzu získávají kosmonauti lepší představu o tom, jak fungují v multikulturních týmech a o tom, v čem jsou dobří. Krom toho ovšem získají představu o oblastech, kde by se měli zlepšit.

Do kurzu jsou zapracovány také behaviorální aktivity, aby podpořily efektivní komunikaci, procesy rozhodování nebo řešení problémů, vedení nebo týmovou dynamiku.

„Už od první společné aktivity je podpůrnému týmu jasné, že letošní jeskyňonauti budou skutečně odhodlanou posádkou,“ uvádí Loredana Bessoneová. „Jejich týmová práce je příkladem toho, jak podobná expedice může být izolovaná, riskantní a v nehostinném prostředí.“

Letošní účastníci jsou „mezinárodnější“, než kdy dříve. Je mezi nimi kosmonaut ESA Pedro Duque, Jessica Meirová a Richard Arnold z NASA, Akihiko Hoshide z Japonska, Ye Guangfu z Číny a Sergej Korsakov z Ruska.

Díky tomu jednotliví členové přinášejí pestrou směs znalostí z nejrůznějších oblastí vědy, techniky, létání, vojenství a vzdělávání a také osobní zkušenosti nebo kulturu.

Pedro Duque to komentuje: „Je pro mne velkou poctou zúčastnit se expedice do jedné z nejméně prozkoumaných oblastí na Zemi a vstoupit do podsvětí za dohledu prvotřídních expertů.“

„Využijeme všech znalostí, které získáme o sobě a o celé skupině v našich budoucích kosmických podnicích.“

Podzemní dobrodružství lze sledovat na Twitteru s pomocí hashtagu @ESA_CAVES nebo na dedikovaném blogu mise CAVES, kde bude posádka sdílet své dojmy z prvních týdnů přípravy.

Loredana Bessoneová vše uzavírá: „Kurz ESA CAVES dává dohromady kosmické cestovatele z celého světa, aby vytvořili tu nejlepší možnou posádku. Doufáme, že je jednoho dne uvidíme při průzkumu vzdálených světů se stejnou úctou a respektem, který máme při průzkumu jeskyní.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.