Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropští odborníci na kosmické operace budou na berlínském aerosalónu

Evropští odborníci na kosmické operace budou na berlínském aerosalónu

31.5.2016

Evropští odborníci na kosmické operace budou na berlínském aerosalónu

ESA bude tento týden vystavovat na aerosalónu ILA v Berlíně. Její expozici najdeme v pavilónu „Vesmír pro Zemi“ (Space for Earth) v hale 4.

Odborníci na řízení misí z ESA, DLR (německého letecko-kosmického střediska) a evropského průmyslu budou na místě k dispozici, aby pomohli návštěvníky naučit „létat“ jejich vlastní družice na sofistikovaných simulátorech. A také aby poskytli informace o výzvách spojených s provozem družic v blízkosti Země nebo ve vzdálenějších koutech naší Sluneční soustavy.

Kromě komplexních expozic, modelů a informací pokrývajících kosmický průzkum, pilotované lety, průzkum Země a další oblasti, budou k dispozici experti ze střediska ESA ESOC (European Space Operations Centre) v německém Darmstadtu, kteří představí nejnovější vývoj v oblasti řízení družic a přípravy na ně.

Středisko ESOC je už téměř padesát let domovem vysoce kvalifikovaných týmů, které řídí a navigují kosmická tělesa, monitorují celosvětovou pozemní sledovací síť ESA a vytváří komplexní pozemní systémy, které dovolují družicím realizovat své mise.

Týmy řízení letů ve středisku ESOC provozují kosmické systémy, které nám umožňují lepší pochopení klimatických změn, průzkum našeho Slunce a Sluneční soustavy nebo nahlížejí za oponu tajemství času a prostoru. Od letošního ledna se pak středisko rozvíjí pod vedením nového ředitele operací ESA Rolfa Densinga.

Hlavním úkolem střediska je řízení družic v reálném čase, letová dynamika, provádění kritických postartovních operací, navigace ve vzdáleném vesmíru, navrhování pozemních systémů, stejně jako vývoj a provoz pozemních stanic (systém Estrack).

Středisko ESOC je mezinárodně uznávanou autoritou v oblasti výzkumu kosmického smetí a služeb varování před ním, poskytování ultrapřesných informací pro navigace a vývoji inovativních technologií spojených s kosmickou komunikací, robotikou, řídicími systémy a softwarem.

Středisko je také domovem programu ESA SSA (Space Situational Awareness) a jeho vyvíjejících se služeb varování před kosmickými riziky.

Kromě první příležitosti proletět si svoji vlastní družici se mohou návštěvníci kosmického pavilonu na aerosalónu ILA dozví, jak „pozemní segment“ – hardware, software a sítě propojující družice ve vesmíru s řídicím střediskem na zemi – představují kritickou část každé kosmické mise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.