Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropská spolupráce pro bezpečnější nebe

Evropská spolupráce pro bezpečnější nebe

15.9.2016

Evropská spolupráce pro bezpečnější nebe

ESA a společný podnik SESAR jsou připraveni úzce spolupracovat při modernizaci řízení letecké dopravy skrze družicovou komunikaci.

Vyplývá to z dohody, která byla podepsána ve čtvrtek 15. září, která upravuje vztahy mezi technickými programy obou subjektů a která stanovuje klíčové mezníky.

Program SESAR (Single European Sky ATM Research) slibuje zvýšit efektivitu, kapacitu a výkonnost při celosvětovém řízení letecké dopravy. Program ESA Iris pro tento cíl poskytne technologii družicové komunikace.

Do roku 2018 poskytne systém Iris komunikaci vzduch-země pro úvodní „4D“ kontrolu letové dráhy, která stanoví pozici letounu ve čtyřech rozměrech: zeměpisné šířce, zeměpisné délce, výšce a čase. To umožní přesné sledování letů a efektivnější řízení dopravy.

Vysoká propustnost digitálních datových linek skrze družice nesoucí informace do kokpitů posádkám kontinentálních i transoceánských letů by se v budoucnu měla stát normou. Hlasová komunikace by pak měla být využívána jen pro některé specifické operace.

Do roku 2028 má Iris umožnit plné 4D řízení trajektorií letu v leteckých prostorech na celé zeměkouli a datové spojení bude primárním způsobem komunikace mezi řídicími letového provozu a posádkami.

Dohoda zajistí, že budoucí kapacity systému Iris budou v souladu s požadavky na aplikace datových linek definovaných v programu SESAR.

Memorandum o spolupráci podepsali ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací ESA Magali Vaissiereová a výkonný ředitel SESAR JU (Joint Undertaking) Florian Guillermet.

K podpisu došlo v ústředí ESA v Paříži za přítomnosti Davida Bowena, který je vedoucím ATM (Air Traffic Management) v SESARu.

Magali Vaissiereová podpis komentovala slovy: „Úzká spolupráce mezi ESA a SESAR JU pokládá základy pro hladký přechod k budoucí komunikaci vzduch-země v rámci řízení letového provozu, která by byla založena na satelitních technologiích.“

Florian Guillermet k tomu dodal: „Družicová komunikace je základním stavebním prvkem budoucnosti leteckých dopravních systémů. Dohoda o spolupráci s ESA nám umožní realizovat naše modernizační plány ARM, zajistit předvídatelné náklady a efektivní přístup v operačním provozu ke komunikaci vzduch-země.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.