Česky English

Úvodní stránka Aktuality Evropa připravuje družice s elektrickým pohonem

Evropa připravuje družice s elektrickým pohonem

18.3.2016

Evropa připravuje družice s elektrickým pohonem

Partnerství ESA a satelitního operátora SES vede ke vzniku nové generace evropských telekomunikačních družic, které budou poháněné výhradně elektrickými motory. První z nich odstartuje před koncem roku 2021.

Projekt Electra dosáhl klíčového mezníku ve vývoji platformy s elektrickým pohonem pro navedení na cílovou dráhu a udržování stability, což by mělo umožnit snížit startovací hmotnost družice o 40 procent. To v konečném důsledku dovolí vynést dvojnásobně větší užitečné zařízení nebo použít menší nosné prostředky: obé je přitom ekonomicky atraktivní.

Počátkem března došlo k podpisu dohody ohledně vývoje Electry, a to přímo v prostorách firmy SES. Zúčastnili se ho prezident a jednatel SES Karim Sabbagh, jednatel firmy OHB Marco Fuchs a zástupci ESA včetně generálního ředitele Johanna-Dietricha Wörnera, ředitele telekomunikací a integrovaných aplikací Magali Vaissiere a delegátů z několika členských států ESA.

„Investice do inovativního výzkumu a vývoje je klíčovou zbraní pro evropský průmysl, který tak může zůstat konkurenceschopný na globální úrovni. Právě projekt Electra je jedním z příkladů, jak toho můžeme dosáhnout,“ uvedl ředitel pro telekomunikace a integrované aplikace v ESA Magali Vaissiere.

„Náš přístup představuje kombinaci nejlepších zkušeností získaných v posledních letech s řešeními „na míru“ podle konkrétních potřeb toho kterého partnera. Jedná se o dynamický a udržitelný model pro podporu inovací, který používá veřejné finance pro podporu soukromých investic.“

Německý výrobce družic OHB Systems pracuje s SES na vývoji platformy Electra, aby rozšířil své portfolio telekomunikačních družic. V tomto případě půjde o plně elektrickou verzi v rámci produktové řady SmallGEO (se startovací hmotností kolem 3 tun).

Mise, která bude realizována na palubě první družice Electra, bude definována v pozdějších fázích projektu. Následující ověření přímo ve vesmíru bude závěrečným krokem nezbytným pro získání důvěry, která je nezbytná pro masový prodej produktu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.