Česky English

Úvodní stránka Aktuality Estonsko podepsalo dohodu o zjednodušení přístupu k datům z misí Sentinel

Estonsko podepsalo dohodu o zjednodušení přístupu k datům z misí Sentinel

13.9.2016

Estonsko podepsalo dohodu o zjednodušení přístupu k datům z misí Sentinel

ESA a Enterprise Estonia podepsaly dohodu, která zjednodušuje jednomu z nejnovějších členských států ESA přístup k datům z družic Sentinel systému GMES/Copernicus.

Díky kvartetu družic systému GMES/Copernicus - Sentinel-1A, Sentinel-1B, Sentinel-2A a Sentinel-3A – pracujících na oběžné dráze, je nyní získáváno velké množství snímků a dalších dat pro nejrůznější služby systému.

Program GMES/Copernicus probíhá pod taktovkou Evropské komise a byl vytvořený proto, aby s jeho pomocí bylo možné řídit životní prostředí a reagovat na výzvy, které vedou k proměnám světa.

Coby spolupodílející se strana na programu je ESA zodpovědná za „kosmický komponent“, který netvoří pouze družice Sentinel, ale také síť přijímacích stanic a zpracovatelských středisek. Skrze ně jsou data zprostředkována celé široké paletě služeb GMES/Copernicus.

Estonsko je novým členským státem ESA, když se k agentuře přidalo v září 2015.

Data z družic Sentinel a dalších misí podílejících se na programu GMES/Copernicus jsou volně dostupná v rámci jednotlivých poskytovaných služeb vědecké komunitě a dalším uživatelům. Nově podepsaná dohoda (Collaborative Ground Segment Agreement) ale rozšiřuje využití dat Sentinel v Estonsku (řeší např. ukládání dat).

Dohodu podepsal ředitel programů dálkového průzkumu Země ESA Josef Aschbacher a vedoucí kosmické kanceláře Enterprise Estonia Madis Võõras.

Dohoda nezajišťuje pouze bezproblémový přístup Estonska k datům, ale také garantuje poskytování technické podpory ze strany ESA při získávání a distribuci dat. Národní iniciativy pak získávají přístup k software potřebnému pro zpracování dat a jejich archivaci.

Josef Aschbacher při této příležitosti uvedl: „Jsme nadšení, že můžeme Estonsko přivítat do naší rozšiřující se rodiny vážných uživatelů systému. Jde zároveň o důležitý krok pro GMES/Copernicus.“

„Už se těšíme na další přínosy, které naše země získá v oblasti dálkového průzkumu naší planety, kde už dnes máme silné zastoupení v aplikacích, zpracování dat a vědeckém využití.“

Madis Võõras k tomu dodává: „Dnešek představuje důležitý mezník pro Estonsko. Máme mnoho oblastí zájmů, kde budeme ze spolupráce profitovat. Z nich bych jmenoval zemědělství, lesnictví a námořní operace.“

Estonsko je další zemí, která dohodu podepsala po Řecku, Norsku, Itálii, Finsku, Německu, Francii, Velké Británii, Švédsku a Kanadě.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.