Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA se zapojila do další fáze vývoje revolučního britského motoru

ESA se zapojila do další fáze vývoje revolučního britského motoru

14.7.2016

ESA se zapojila do další fáze vývoje revolučního britského motoru

Na aerosalónu Farnborough ve Velké Británii dnes vyjádřila ESA svůj závazek podílet se na dalším kroku při vývoji revolučního raketového motoru využívajícího atmosférický vzduch, který by se měl dočkat testovacích zážehů v horizontu čtyř let.

Motor SABRE (Synergistic Air-Breathing Rocket Engine) je unikátní tím, že má v počáteční fázi cesty na oběžnou dráhu využívat atmosférický vzduch. Až v pozdější fázi letu přejde do čistě „raketového režimu“.

Britská firma Reaction Engines Ltd. pracuje na konceptu motorů SABRE už mnoho let. Pokud bude úspěšná, otevřou se dveře pro vývoj jednostupňových kosmických raketoplánů.

ESA se rozhodla investovat 10 miliónů eur do programu SABRE. Tím rozšířila předchozí investici ve výši 50 mil. liber od UKSA (United Kingdom Space Agency). Již od roku 2008 přitom hraje ESA v programu důležitou technickou roli.

V roce 2010 ESA provedla nezávislou revizi programu SABRE, čímž otevřela cestu k britské vládní investici.

A v roce 2012 ESA dohlížela na testování klíčového prvku: tepelného výměníku. Jeho úkolem je ochlazovat proud žhavého vzduchu vstupujícího do motoru hypersonickou rychlostí, a tím z něj dělat vzduch využitelný coby okysličovadlo. Představuje to ovšem technickou výzvu, protože vzduch musí být ochlazený z teploty 1000 stupňů Celsia na mínus 150 stupňů Celsia za pouhou setinu sekundy. Kromě jiného kvůli tomu, aby se motor vyhnul formování potenciálně nebezpečných krystalků ledu.

Na půdě ESA pak vzniklo množství výzkumných a vývojových projektů, které prokazovaly životaschopnost dalších prvků, jako jsou například novátorské raketové trysky, návrh vstupu vzduchu a chlazení spalovací komory. ESA též pomohla definovat celkový návrh motoru SABRE třeba s přihlédnutím k tomu, aby se vůbec dal vyrobit.

V úterý 12. července pak došlo k podpisu dohody ředitelem ESA pro techniku a řízení kvality Francem Ongarou a ředitelem Reaction Engines Ltd. Markem Thomasem, v rámci níž je ošetřen další stupeň spolupráce ESA na projektu SABRE – tentokrát včetně financování.

„Reaction Engines a ESA spolupracují od roku 2008 na tom, aby se koncept SABRE stal realitou,“ komentuje Franco Ongaro.

„Nový kontrakt představuje důležitý mezník v naší pokračující spolupráci mající za cíl návrh dovést do stádia zralosti. A měl by se tak dostat do bodu, kdy bychom se v roce 2020 měli dočkat testování demonstračního motoru.“

Během následujících dvou let by měla tato nejnovější fáze vést k definici konfigurace motoru, stejně jako umožnit detailní návrh prototypu demonstračního exempláře.

Jakmile byla životaschopnost technologie demonstrována skrze testy jednotlivých komponent v roce 2012, je do roku 2020 na řadě vytvoření pozemního demonstračního motoru. Ten jednotlivé komponenty spojí do jednoho celku, v němž bude prověřena možnost jejich společného fungování.

Konečným výstupem této technologie „Made in Europe“ by měly být levné, spolehlivé a vícenásobně použitelné motory s potenciálem umožnit vývoj budoucích kosmických dopravních systémů, které by operovaly jako letadla a nahradily stávající rakety. Což by přineslo revoluci v kosmických letech.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.