Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA potvrdila, že teleskop JWST poletí na raketě Ariane 5

ESA potvrdila, že teleskop JWST poletí na raketě Ariane 5

7.1.2016

ESA potvrdila, že teleskop JWST poletí na raketě Ariane 5

Další velká kosmická observatoř se přiblížila své cestě do vesmíru, když ESA podepsala kontrakt se společností Arianespace. Teleskop JWST (James Webb Space Telescope) bude vypuštěný na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) v říjnu 2018.

Dodávka rakety Ariane 5 je součást evropského podílu na této společné misi realizované s NASA a kanadskou CSA (Canadian Space Agency). Stejně tak Evropa dodá dva ze čtyř špičkových přístrojů pro tuto observatoř pozorující vesmír v infračervené části spektra.

K široké paletě cílů teleskopu bude patřit detekování prvních galaxií ve vesmíru a sledování jejich následného vývoje, pozorování zrodu nových hvězd a jejich planetárních systémů a studium planet jak v naší Sluneční soustavě, tak u dalších hvězd.

Protože má observatoř teleskop vybavený zrcadlem o průměru 6,5 m, bude muset být pod aerodynamickým krytem Ariane 5 vynášena ve složeném stavu. Krátce po dosažení oběžné dráhy začne 6,6 t těžká družice rozkládání a vydá se na svoji operační dráhu ve vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země – na straně směrem od Slunce.

Kontrakt se týká i speciálního čistšího aerodynamického krytu a úpravy integračního hangáru, což má zabránit znečištění citlivé optiky teleskopu.

„Díky tomuto novému kontraktu s našimi dlouhodobými partnery jsme se přiblížili našemu cíli, kterým je získání unikátních vědeckých výstupů z této observatoře nové generace,“ uvádí generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Dohoda představuje zásadní mezník,“ komentuje programový ředitel JWST v NASA Eric Smith. „Roky tvrdé práce a spolupráce mezi NASA, ESA a Arianespace jsou jasným důkazem jejich odhodlání realizovat tento úžasný teleskop nové generace.“

„Je to velká čest pro Arianespace získat důvěru pro vynesení observatoře JWST, což je důležitá družice, která umožní ohromný vědecký skok v chápání našeho vesmíru,“ uvedl Chairman a CEO společnosti Arianespace Stéphane Israël.

„Je to zároveň obrovské privilegium být součástí takovéhoto mezinárodního podniku zahrnujícího to nejlepší z amerického, evropského a kanadského kosmického průmyslu a technologií.“

Vědecký modul JWST vybavený všemi čtyřmi přístroji nyní prochází závěrečnými zkouškami ve speciální kryokomoře v Goddardově středisku kosmických letů NASA (stát Maryland). Zároveň probíhá montáž osmnácti segmentů hlavního zrcadla, které se rozloží krátce po startu.

„S formálním uzavřením dohody na vypuštění observatoře do vesmíru a s tím, jak NASA pokračuje v procesu integrace a testování JWST, jsme plně připraveni realizovat start v plánovaném termínu, v říjnu 2018,“ uzavírá projektový manažer ESA Peter Jensen.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.