Česky English

Úvodní stránka Aktuality ESA podepsala Memorandum o porozumění s Evropskou polární radou

ESA podepsala Memorandum o porozumění s Evropskou polární radou

9.2.2016

ESA podepsala Memorandum o porozumění s Evropskou polární radou

 Dne 3. února podepsali předseda Evropské polární rady (European Polar Board, EPB) Maaike Vancauwenberghe a generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner Memorandum o porozumění. Stalo se tak v ústředí ESA v Paříži. 

 

Memorandum poskytuje rámec pro širší spolupráci mezi ESA a EPB a definuje využití evropských stanic v Antarktidě pro výzkumné a technické účely. Zároveň vzniká i rámec pro výměnu informací týkajících se relevantních technologií nebo procedur mezi členskými státy ESA a EPB. Společné aktivity zahrnuté v Memorandu pak budou převedeny do samostatných smluv s členskými organizacemi EPB. Tím budou stanoveny detaily a zodpovědnost týkající se jednotlivých aktivit.

Memorandum definuje spolupráci a implementaci technologií nebo procesů na evropských stanicích v Antarktidě, která bude založena na vzájemném doplňování pozemních, námořních a kosmických platforem pro studium Antarktidy. Zároveň řeší harmonizaci rozličných výzkumných aktivit.

Jde o rozšíření spolupráce započaté v roce 2002 mezi ESA, italskou kosmickou agenturou ASI, francouzskou kosmickou agenturou CNES, francouzským polárním výzkumných a technologickým institutem (IFRTP) a italskou agenturou pro nové technologie, energii a životní prostředí (ENEA). Ta se týkala využití polární stanice Concordia pro simulování meziplanetárních misí.

V dohledné době bude založený Řídicí výbor, který se bude pravidelně scházet nad jednotlivými otázkami spolupráce. Každý signatář přitom ponese svoji část nákladů na jednotlivé společné aktivity ukotvené v Memorandu. A technická data vyměňovaná v rámci Memoranda mohou být použitá pouze pro účely vymezené v rámci spolupráce.

EPB je nezávislá organizace ředitelů a manažerů hlavních evropských národních polárních programů, která koordinuje strategické priority v Arktidě a Antarktidě s ohledem na evropské polární výzkumné aktivity a využití dostupné výzkumné infrastruktury.

Skrze svých 26 členů od národních operátorů a výzkumných institucí v 18 zemích a přes 40 polárních stanic v Arktidě a Antarktidě zajišťuje EPB spolupráci mezi národními agenturami, národními polárními institucemi a výzkumnými organizacemi a reprezentuje polární otázky v rámci evropských rámcových výzkumných programů. EPB také spolupracuje s polárními programy mimo Evropu a s mezinárodními polárními vědeckými organizacemi a agenturami.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.