Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dvojice družic Galileo dorazila před květnovým startem

Dvojice družic Galileo dorazila před květnovým startem

7.4.2016

Dvojice družic Galileo dorazila před květnovým startem

Nejnovější pár navigačních družic Galileo dorazil na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Tím začala jejich předstartovní kampaň, která by měla vyvrcholit startem dne 24. května.

Družice Galileo s pořadovými čísly třináct a čtrnáct opustily technické středisko ESA v nizozemském Noordwijku v pondělí 4. dubna. Byly přitom bezpečně uložené v klimatizovaných kontejnerech.

Po silnici byly dopraveny na letiště Luxembourg, kde byly naloženy na palubu dopravního letounu Boeing 747. S ním se vydaly do Jižní Ameriky v úterý ráno.

Družice přistály na letišti Cayenne – Félix Eboué Airport ve Francouzské Guayaně v úterý v 11:15 h místního času.

Družice – stále bezpečně uložené v přepravních kontejnerech – byly následně dopraveny do Guayanského kosmického střediska. Zde po teplotní stabilizaci došlo v klimatizovaném hangáru k jejich vyložení. Oba satelity jsou nyní uložené v přípravném hangáru S1A.

Hangár se tak stal jejich novým domovem, v němž bude provedena kontrola jejich „zdravotního stavu“. Po ní budou družice připojené k adaptéru, který je bude držet během letu do vesmíru a následně zajistí jejich uvolnění na oběžnou dráhu.

Pár družic vynesený na palubě rakety Sojuz doplní dvanáct satelitů Galileo, které jsou již na oběžné dráze. Druhý letošní start je plánovaný na letošní podzim, kdy bude kvarteto navigačních družic poprvé vyneseno na palubě rakety Ariane 5.

Což znamená, že před koncem roku dosáhne počet družic Galileo ve vesmíru čísla 18.

 

O systému Galileo

Galileo je globální navigační systém Evropské unie, který se bude skládat z třiceti družic a odpovídající pozemní infrastruktury.

Návrh, vývoj a testování na oběžné dráze provádí ESA, přičemž jde o fázi společně financovanou ze zdrojů ESA a Evropské komise. V rámci této fáze došlo k vytvoření modelové konstelace čtyř družic a omezeného pozemního segmentu, což mělo za cíl ověřit celkovou koncepci.

Následující fáze FOC (Full Operational Capability) je plně financována Evropskou unií a řízena Evropskou komisí. Komise a ESA přitom mají podepsanou delegační dohodu, díky níž ESA funguje jako tvůrce architektury a prokurista pro Evropskou komisi.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.