Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A vstoupila do další fáze přípravy

Družice Sentinel-3A vstoupila do další fáze přípravy

14.1.2016

Družice Sentinel-3A vstoupila do další fáze přípravy

Po vánoční přestávce v předstartovní přípravě byla družice Sentinel-3A vyjmuta z přepravního kontejneru a naplno se rozjela její příprava, která má vyvrcholit vypuštěním z ruského kosmodromu Pleseck. Start je aktuálně plánovaný na 16. února.

Nejnovější družice evropského systému pro monitorování životního prostředí GMES/Copernicus je přitom na kosmodromu už od počátku loňského prosince. Prochází zde postupně sérií testů a úkony, které jsou nezbytné pro bezproblémový start.

Protože kosmodrom je přes vánoční svátky prakticky uzavřený, byla družice uložena zpět do transportního kontejneru v superčisté místnosti. Takto zabezpečena přečkala uplynulé tři týdny.

Systém GMES/Copernicus Evropské komise nyní postupuje vpřed mílovými kroky s tím, jak roste počet družic Sentinel tvořících jeho kosmický segment. Sentinel-3A vybavený souborem špičkových přístrojů se přidá k radarové družici Sentinel-1A a satelitu Sentinel-2A pro optická pozorování ve vysokém rozlišení.

GMES/Copernicus představuje revoluci v dálkovém průzkumu Země, protože nabízí nesmírně širokou paletu operačních a udržitelných služeb pro monitorování životního prostředí. Z nich těží jak evropští politici přijímající rozhodnutí, tak i nejširší veřejnost.

Nejnovější mise bude sledovat oceány, zemský pokryv, ledovce a atmosféru za účelem sledování a pochopení globálních dynamických procesů. Téměř v reálném čase bude poskytovat kritické informace o stavu oceánů a o vývoji počasí.

Ovšem před tím, než začne naplno pracovat, musí projít důležitou procedurou. A tou je příprava na start.

První přípravné týmy z ESA a firem Thales Alenia Space a Eurockot se tak nyní vrátily na kosmodrom Pleseck. Přivítaly je zde teploty mínus 27 stupňů Celsia.

Jejich prvním úkolem bylo ověřit, zdali je veškeré vybavení po vánoční přestávce v pořádku. Poté následovalo vyložení družice z kontejneru a její umístění do pracovní polohy.

Následovalo ověření toho, že pozemní segment je připravený k řízení družice. A to tak, že tým ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) v Německu provedl coby součást svého výcviku simulované odpočítávání, start a úvodní fáze letu na oběžné dráze.

V následujících týdnech bude družice natankována, připojena k hornímu stupni nosiče, zapouzdřena do aerodynamického krytu a vyvezena na startovací rampu.

Do vesmíru ji dopraví nosič Rockot, což je konvertovaná mezikontinentální balistická raketa SS-19.

Všechny přípravy je možné sledovat na dedikovaném blogu předstartovní kampaně.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.