Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A tancovala s polární září

Družice Sentinel-3A tancovala s polární září

23.2.2016

Družice Sentinel-3A tancovala s polární září

Překvapivý pohled na startující družici Sentinel-3A prolétající skrze zelenou mihotající záři se naskytl pozorovatelům v severním Finsku.

Družice Sentinel-3A odstartovala 16. února v 17:57 h GMT (18:57 h středoevropského času) z ruského kosmodromu Pleseck. Ten je od místa pozorování vzdálený přibližně 1000 km.

Na videu je vidět nosná raketa Rockot jako velmi jasný bod prolétající skrze oblohu následovaný mnohem slabším bodem – s největší pravděpodobností jde o odhozený stupeň rakety.

Jasné nebe a dobrá příležitost pro pozorování polárních září – to slibovala předpověď pro noc startu, a tak se zapálený fotograf Antero Isola vydal se svými fotoaparáty na vrchol Saujapahta nedaleko Karigasniemi a namířil své objektivy na sever.

„Z východu se ke mně začalo přibližovat jasné světlo. Mířilo severním směrem. Byl to opravdu speciální moment, protože v pozadí byla polární záře,“ uvedl Antero Isola.

Fotograf zachytil tento úžasný okamžik jen šest minut po startu během činnosti horního stupně Briz nosiče Rockot.

Družice Sentinel-3A je nyní bezpečně na oběžné dráze Země, přičemž řídicí týmy ve středisku ESA ESOC (European Space Operations Centre) ji pečlivě monitorují. Satelit nyní prochází fází LEOP (Launch and Early Operations Phase).

Příštích pět měsíců stráví uváděním družice do provozu, během nichž ověří správnou činnost všech systémů. Až poté bude moci začít operační provoz monitorování životního prostředí naší planety.

Jakmile bude v rutinním provozu, stane se družice Sentinel-3A srdcem operační oceánografie. Bude například monitorovat stav oceánů a měřit výšku jejich hladiny, stejně jako výšku vln – což jsou kritické informace pro bezpečnost námořní operací. Podobný typ informací výrazně zlepší předpovědi stavu oceánu a vývoje počasí. Družice budou také monitorovat změny mořské hladiny a tání ledovců v Arktidě.

Kromě toho bude mapovat způsob využití zemského pokryvu, sledovat stav vegetace, měřit hladinu řek a jezer a detekovat lesní požáry.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.