Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A nepřestává udivovat

Družice Sentinel-3A nepřestává udivovat

11.3.2016

Družice Sentinel-3A nepřestává udivovat

Trojice přístrojů na palubě družice Sentinel-3A nám nyní nabízí dechberoucí pohled na to, co všechno můžeme očekávat od evropského programu monitorování životního prostředí GMES/Copernicus. Nejnovější série snímků zachycuje Evropu a Antarktidu, a to s pomocí senzorů majících za cíl monitorovat zemskou radiaci.

Družice Sentinel-3A byla vypuštěna v polovině února letošního roku, přičemž nese sadu špičkových přístrojů, s jejichž pomocí provádí systematická měření zemských oceánů, pokryvu, ledovců a atmosféry.

Získané informace budou k dispozici početným službám systému GMES/Copernicus, jejichž úkolem je monitorování a řízení životního prostředí.

Družice už dříve odvysílala úžasné snímky pořízené přístrojem OLCI (Ocean and Land Colour Instrument) a výškoměrem, nyní ukázal své schopnosti také radiometr.

Radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) měří energii radiace odraženou ze zemského povrchu v devíti spektrálních pásmech, a to včetně viditelného a infračerveného.

Kromě zjišťování teploty zemského pokryvu a oceánů budou vyhrazené kanály pátrat také po požárech. To pomůže zmapovat uhlíkové emise ze spalované biomasy a vyhodnotit poškození plus odhadnout obnovu spálených oblastí.

První snímky z družice Sentinel-3A byly odvysílané z viditelných pásem, protože infračervené kanály ještě nebyly aktivované.

Jeden ze snímků zachycuje španělské Kanárské ostrovy, portugalský ostrov Madeira a severozápadní pobřeží Afriky. Záběr ve falešných barvách zobrazuje ostrovy plné vegetace červeně. A to v kontrastu se západní Saharou, kde je jen minimum vegetace.

Na snímku je také zřetelný sněhem pokrytý vrcholek hory Teide na ostrově Tenerife. Jak radiometr, tak barevná kamera na družici jsou přitom určeny ke sledování stavu rostlin.

Projektový manažer mise Sentinel-3 v ESA Bruno Berruti k tomu poznamenává: „Je úchvatné vidět, že celá sada přístrojů pracuje na výbornou. Samozřejmě, že je zatím velmi krátce po startu, ale už dnes se těšíme na využití jejich plného potenciálu a především na jejich souběžné používání.“

„Například kombinace radiometrických a obrazových dat nám lépe pomůže pochopit stav vegetace.“

Na dalším ze získaných snímků pořízených ve viditelném spektru je vidět dlouhá prasklina vedoucí skrze ledovcový šelf na východě Antarktického poloostrova.

Prasklina je zhruba 2 km široká, ale v některých místech se rozšiřuje až na čtyři a více kilometrů. Navíc jsou na ledovcovém šelfu patrnější i drobné prasklinky a struktury.

Další snímek ve falešných barvách, který byl pořízený 2. března, zachycuje velkou část Evropy, což názorně demonstruje 1400 km široký záběr přístroje. Opět zachycuje vegetaci v červené barvě, navíc pak bouři Jake nad Velkou Británií.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.