Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A je připravena na start

Družice Sentinel-3A je připravena na start

15.2.2016

Družice Sentinel-3A je připravena na start

Do startu už zbývají jen desítky hodin: nejnovější družice Sentinel systému GMES/Copernicus je tak už nyní připravena na startovací rampě kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Raketa bude natankována den před startem, který je plánovaný na 16. února v 17:57 h GMT (18:57 h středoevropského času).

Družice Sentinel-3A je na kosmodromu už od počátku prosince, přičemž prošla sérií náročných testů a posledních kroků přípravy, které ji dovedly až k nynějšímu „velkému dni“. Poté, co byla počátkem minulého týdne zapouzdřena do aerodynamického krytu, byla převezena na startovací rampu.

„Po letech tvrdé práce na vývoji této mise je to opravdu silný zážitek vidět naši družici ukládanou pod aerodynamický kryt – a vědět, že je to naposledy, co ji na vlastní oči vidíme,“ uvedl při této příležitosti projektový manažer mise Sentinel-3A v ESA Bruno Berruti.

„Ale kvůli tomu jsme vše beztak dělali. Tedy dostat nejnovější družici GMES/Copernicus na oběžnou dráhu a používat ji ku prospěchu Evropanů. A celého lidstva.“

„Ačkoliv je před námi ještě start, což je vždy událost, při níž si člověk okusuje napětím nehty, jsme hrdí na to, že je vše nyní připraveno na vzletové rampě. A to díky spolupráci mezi ESA, Evropskou komisí, organizací Eumetsat, francouzskou kosmickou agenturou CNES, průmyslem, poskytovateli služeb a uživateli dat.“

Jakmile bude v operačními provozu, má Sentinel-3A systematicky měřit oceány, zemský pokryv, ledovce a atmosféru, a to s pomocí několika špičkových přístrojů.

Mise bude dodávat data do tří hodiny po jejich získání, a to 24 hodin denně a 365 dní v roce. Primárně jsou určena pro službu GMES/Copernicus MEMS (Marine Environment Monitoring Service), ale reálně z nich budou profitovat i další služby systému GMES/Copernicus a informační produkty. Především pak aplikace zpracovávající data v téměř reálném čase.

Sentinel-3A je základní pro aplikace týkající se monitorování oceánů a pobřežních vod, numerických předpovědí počasí a oceánů, sledování změn mořské hladiny, studování její topografie, odhadů produkce oceánů a sledování změn zemského pokryvu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.