Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A je natankována

Družice Sentinel-3A je natankována

3.2.2016

Družice Sentinel-3A je natankována

Vypuštění družice Sentinel-3A bylo potvrzeno na 16. února, takže všechny přípravy jsou nyní v plném proudu. Jako další odškrtnutá položka na dlouhém seznamu „musíme udělat“ byl obtížný úkol natankování družice pohonnými látkami. To již bylo dokončeno a speciální tým tak může začít balit své vybavení před cestou domů.

Oficiální potvrzení nového termínu startu přitom znamenalo i vydání souhlasu se začátkem této komplikované operace.

Hydrazinové palivo je totiž extrémně toxické, takže během tankování je přítomno jen zcela nezbytné množství specialistů. Operaci asistují i lékaři a záchranné týmy (sanitní a hasičské vozy) pro případ, že by se vyskytly nějaké nečekané problémy.

Po dokončení tankování byla nádrž natlakována na „střední úroveň“ a byla ponechána přes noc ke stabilizaci. Následujícího dne pak řídicí tým postupně zvyšoval tlak v systému na požadovanou úroveň.

Manažer předstartovní kampaně Sentinelu-3A v ESA Kristof Gantois k tomu uvedl: „Jsme rádi, že máme za sebou i tento důležitý mezník. Tým firmy Thales Alenia Space mající pohonný systém na starosti ve spolupráci s našimi experty ho zvládl na výbornou.“

„Nyní tak můžeme přikročit k dalšímu kroku, a tím je zapouzdření družice mezi poloviny aerodynamického krytu. Satelit nám tak zmizí z očí, protože během této operace jej uvidíme opravdu naposledy. Všichni jsou z toho krapet smutní, ale zároveň nadšení, protože jsme tak blízko ke startu.“

Startovací rampa na kosmodromu Pleseck je nyní „plně certifikována“, protože právě problém s ní vedl k odkladu startu na 16. února. Stejně tak je plně připravena na svůj velký den nosná raketa Rockot.

Její horní stupeň Briz absolvoval zkušební „suchý“ (bez pohonných látek) test přímo na rampě a nyní je zpět v čisté místnosti. Zde bude i on natankován a následně spojený s družicí a aerodynamickým krytem.

Předstartovní kampaň zatím probíhá bez problémů a družice Sentinel-3A bude již brzy kroužit kolem Země, aby mohla vykonávat svoji hlavní práci: monitorovat stav životního prostředí na naší planetě.

Jakmile bude operační, začne systematicky mapovat povrch Země za použití několika přístrojů. Mezi nimi je i vícespektrální kamera se středním rozlišením, přesný infračervený radiometr a výkonný radar SAR (Synthetic Aperture Radar).

Mise bude dodávat data do tří hodin po jejich získání, a to 24 hodin denně a 365 dní v roce. Primárně budou sloužit jako podklad námořních služeb MEMS (Marine Environment Monitoring Service) systému GMES/Copernicus. Ovšem jinak z nich budou těžit i další služby tohoto systému, protože data budou využitelná v celé řadě aplikací vyžadujících informace v téměř reálném čase.

Družice Sentinel-3A bude základním stavebním prvkem pro aplikace týkající se monitorování oceánů a pobřežních vod, předpovědi počasí a stavu oceánů, změn moří a monitorování topografie mořské hladiny, předpovídání produkce oceánů nebo změn zemského pokryvu.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.