Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-3A dorazila na kosmodrom

Družice Sentinel-3A dorazila na kosmodrom

2.12.2015

Družice Sentinel-3A dorazila na kosmodrom

Po dlouhé cestě do Ruska, kterou absolvovala letadlem, kamiónem i vlakem, je nyní družice Sentinel-3A bezpečně a v pořádku na kosmodromu Pleseck. Odtud se koncem ledna 2016 vydá na oběžnou dráhu.

Jde o nový satelit pro evropský program sledování životního prostředí GMES/Copernicus, který nese sofistikovanou sadu přístrojů. Dost možná, že jde o nejkomplexnější zařízení z celé série Sentinel.

Mise Sentinel-3 bude srdcem operační oceánografie. Bude například sledovat stav oceánů a měřit výšku hladiny za účelem sledování proudů a vln, což jsou klíčové parametry pro zajištění bezpečnosti námořních operací.

Tyto informace povedou k lepším předpovědím stavu oceánů a počasí. Družice bude také monitorovat změny hladiny moří a tání ledu v Antarktidě.

Krom toho bude mapovat to, jakým způsobem je využívaná pevnina, sledovat stav vegetace a měřit stav vody v řekách a jezerech.

Družici postavili v průběhu uplynulých let technici společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes. Zde ji po dokončení otestovali a připravili tak, aby mohla ve vesmíru pracovat nejméně sedm let.

Zahájení třídenní cesty na kosmodrom Pleseck přitom bylo odloženo oproti původnímu plánu zhruba o týden. A to kvůli špatnému počasí v Rusku, které zpozdilo odlet z Nice.

Letoun Antonov nakonec vzlétl z letiště v Nice dne 27. listopadu a přes zastávku v Moskvě kvůli vyřízení formalit se vydal do zasněženého Archandělsku. Odtud pak konvoj nákladních vozidel dopravil družici a její podpůrné vybavení na železniční stanici, odkud pak náklad putoval vlakem na závěrečný úsek cesty.

Projektový manažer mise ESA Sentinel-3 Bruno Berruti to komentuje slovy: „Na cestě z Cannes do Plesecku jsme měli nějaká zdržení. Cesta tak trvala skoro dva týdny namísto plánovaných dva a půl dne. Ovšem náš plod je nyní bezpečně v místě určení. Všem se nám tak významně ulevilo.“

„A teď se nemůžeme dočkat, až začneme toto úžasné zařízení připravovat na start. S tím se nyní počítá v průběhu ledna.“

V následujících dnech bude v integračním hangáru na kosmodromu Pleseck družice vyložena, absolvuje další kolo testů a následně bude natankována. Pak už ji čeká jen připojení k hornímu stupni rakety Rockot, zapouzdření do aerodynamického krytu, instalace na nosič – a start.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril