Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1B je připravena na start

Družice Sentinel-1B je připravena na start

20.4.2016

Družice Sentinel-1B je připravena na start

Jen dva dny před plánovaným startem byla nová družice Sentinel pro evropský program sledování životního prostředí GMES/Copernicus umístěna na startovací rampu kosmodromu Kourou (stát Francouzská Guayana).

Raketa Sojuz s družicí Sentinel-1B coby hlavním nákladem odstartuje 22. dubna ve 21:02 h GMT (23:02 h středoevropského času). Společně s ní bude na oběžnou dráhu dopraveno ještě několik menších satelitů.

Raketa byla vyvezena na startovací rampu 19. dubna. Pak následoval aerodynamický kryt, pod nímž byl uzavřený drahocenný náklad. Celá tato sestava pak byla zvednuta a připojena na vrchol rakety Sojuz. Protože mise Sentinel-1 je navržena jako konstelace dvou družic, Sentinel-1B doplní své identické dvojče Sentinel-1A. To bylo z Kourou vypuštěno před dvěma lety.

Obě družice nesou radar ve vysokém rozlišení, který snímkuje zemský povrch skrze oblačnost či déšť, a to bez ohledu na denní či noční dobu.

Protože družice budou na oběžných drahách vzdálené od sebe 180 stupňů, jejich globální pokrytí a dodávka dat je optimalizovaná pro služby systému GMES/Copernicus.

Mise poskytuje radarové snímky pro celou řadu služeb a aplikací, které zlepšují náš každodenní život a pomáhají pochopit naší měnící se planetu.

Mise Sentinel-1 bude například využita na monitorování arktického mořského ledu, sledování námořního prostředí, monitorování zemského povrchu z hlediska možných pohybů pokryvu nebo pozorování lesů.

Druhotným nákladem na palubě Sojuzu je trojice družic z kategorie CubeSat. Tyto satelity měří 10 krát 10 krát 11 cm, přičemž byly vyvinuty studentskými týmy v rámci aktivity ESA „Fly Your Satellite!“.

Dalším spolucestujícím na cestě do vesmíru je družice Microscope francouzské kosmické agentury CNES.

Dne 20. dubna byla zhodnocena připravenost na start, a to týmy ESA v řídicím středisko v Německu, stejně jako na kosmodromu v Kourou – nic už tak nebrání vzletu plánovanému na 22. dubna.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.