Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1B doplnila svoji předchůdkyni na oběžné dráze

Družice Sentinel-1B doplnila svoji předchůdkyni na oběžné dráze

25.4.2016

Družice Sentinel-1B doplnila svoji předchůdkyni na oběžné dráze

Druhá družice typu Sentinel-1 – označovaná jako Sentinel-1B – byla dnes vypuštěna do vesmíru, aby nabídla lepší „radarový pohled“ na Zemi v rámci evropského programu monitorování životního prostředí GMES/Copernicus.

Družice Sentinel-1B odstartovala na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) ve 21:02 h GMT (23:02 h středoevropského času). Od horního stupně nosiče Fregat se oddělila o 23 minut a 35 sekund později.

Sentinel-1B doplnil své identické dvojče, Sentinel-1A, které je již dva roky na oběžné dráze. Společně budou získávat data pro širokou paletu služeb od monitorování ledu v polárních mořích přes sledování pohybu zemského pokryvu až k monitorování přírodních katastrof jako jsou třeba záplavy.

„Start družice Sentinel-1B představuje další důležitý mezník, neboť jde o první dokončenou konstelaci v rámci programu GMES/Copernicus,“ uvedl při této příležitosti generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Dvě družice obíhá Zemi 180 stupňů od sebe, což je optimální pro co největší pokrytí a získávání dat pro služby, které naprosto mění způsob, jakým řídíme naše prostředí.“

Obě družice nesou pokročilá radarová zařízení, která snímkují zemský povrch skrze oblačnost nebo v dešti bez ohledu na to, zdali je den nebo noc.

Během startu byla radarová anténa o délce 12 metrů stejně jako dva desetimetrové panely slunečních baterií složené tak, aby se vešly pod aerodynamický kryt rakety Sojuz.

Panely slunečních baterií a radar se otevřou společně v pečlivě připravené choreografii, která bude trvat přibližně 10 hodin.

Nyní, když byla družice Sentinel-1B bezpečně umístěna na oběžnou dráhu, tak řídicí tým v operačním středisku ESA v Německu započne s prověrkou jednotlivých systémů a kontrolou jejich připravenosti na operační provoz.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Volker Liebig k tomu uvádí: „Už v případě družice Sentinel-1A jsme byli svědky několika úchvatných výstupů. Jen před dvěma týdny jsme například získali snímky, které zachycují odtržení ledovce od šelfu Nansen v Antarktidě.“

„A to si vezměme, že Antarktida dnes směruje do zimy a dny se krátí, takže radarové snímky jsou čím dál důležitější ve sledování změn, které probíhají.“

„Díky tomu, že na oběžné dráze je i družice Sentinel-1B, získáme dvojnásobné množství dat a dosáhneme globálního pokrytí každých šest dní.“

„Navíc jde o čtvrtou družici vypuštěnou pro systém GMES/Copernicus v rozmezí pouhých dvou let. Navíc jde o speciální okamžik, protože máme dokončenou první sestavu. A to právě konstelaci Sentinel-1.“

Vypuštění družice Sentinel-1B zároveň nabídlo unikátní příležitost pro další menší satelity, které se s ní „svezly“ do vesmíru.

Výhod startu tak využily tři družice třídy CubeSat. Tyto malé satelity, každý o rozměru 10 krát 10 krát 11 cm byly vyvinuté studentskými týmy na univerzitách v rámci programu „Fly Your Satellite!“. Ten běží pod záštitou kanceláře ESA Education & Knowledge Management v úzké spolupráci s celou řadou evropských univerzit.

Šlo o tři CubeSaty: OUFTI-1 z belgické University of Liege, Belgium, e-st@r-II z italské Polytechnic of Turin a AAUSat-4 z dánské Aalborg University.

„Je nesmírně důležité, že program pomáhá vzdělat další generace vědců a inženýrů tím, že přenáší know-how ESA v oblasti návrhu, výroby, testování, vypouštění a provozování družic,“ vysvětluje vedoucí oddělení terciálního vzdělávání v ESA Piero Galeone.

„Tímto způsobem pomáháme vychovávat kosmickou pracovní sílu pro budoucnost. Studentům umožňujeme získat zkušenosti s kompletním životním cyklem skutečných kosmických projektů dle standardů ESA.“

Další družicí, která se při stávajícím startu rakety Sojuz dostala do vesmíru, je satelit Microscope vyrobený francouzskou kosmickou agenturou CNES.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.