Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1 pomáhá po cyklónu Roanu

Družice Sentinel-1 pomáhá po cyklónu Roanu

27.5.2016

Družice Sentinel-1 pomáhá po cyklónu Roanu

Řádění cyklónu Ronau si vyžádalo na Srí Lance a v Bangladéši více než 100 lidských životů. Další desítky tisíc osob jsou pak odkázány na pomoc druhých. Úřady přitom využívají zprávy „z nebe“ k tomu, aby získaly přesné informace o zaplavených oblastech. Mohou tak analyzovat dopady cyklónu a lépe organizovat záchranné práce.

V pondělí 23. května družice Sentinel-1A nasnímala během jednoho přeletu zhruba osmdesát procent Bangladéše. Snímky byly rychle předány službě EMS (Emergency Management Service) v rámci programu GMES/Copernicus, která z nich vytvořila mapy záplav. Ukázalo se, že je takto postiženo přes 170 tisíc hektarů.

Odpověď na požadavek příslušných dat byla rychlá, stejně jako generace informací o záplavách službou EMS: od aktivace požadavku do první vytvořené mapy uplynulo méně než třicet hodin.

A tento „spěšný mód“ přípravy a zpracování dat z družice Sentinel-1 skrze službu EMS byl aktivovaný, aby se reakční čas co nejvíce snížil.

Mise Sentinel-1 evropského programu GMES/Copernicus představuje revoluční využití družic při řízení a posuzování rizik a rychlé reakci díky poskytování radarových dat systematickým způsobem.

Družice Sentinel-1A může mapovat 250 km široký pás, přičemž rozlišení je 20 m na pixel.

Radar na družicích Sentinel-1 je schopen „vidět“ skrze mraky, déšť i ve tmě, které jsou zpravidla spojené se špatným počasím. Snímky získané před a během záplavy mohou nabídnout okamžitou informaci o rozsahu záplav a pomoci tak vyhodnotit škody na majetku i životním prostředí.

V rámci smlouvy „Mezinárodní charta pro vesmír a velké katastrofy“ bylo také aktivováno získání záplavových dat pro západ Srí Lanky, který byl zasažený před cyklónem již 16. května. Středisko pro zvládání katastrof vydalo svůj požadavek již 17. května; předalo ji skrze středisko ADRC (Asian Disaster Reduction Centre).

Operátoři mise Sentinel-1 naplánovali sběr snímků Srí Lanky na neděli 22. května. Již následující den byly mapy vygenerovány.

V reakci na cyklón Roanu bude družice Sentinel-1A pořizovat v následujících dnech další snímky oblasti, aby pomohla s dalšími záchrannými aktivitami.

Jakmile bude její sesterská družice Sentinel-1B operační, zkrátí se doba mezi jednotlivými přelety oblastí na polovinu, díky čemuž se ještě více zkrátí reakční čas na katastrofy.

Družice Sentinel-1B byla vypuštěna 25. dubna a nyní prochází přejímkou, kdy inženýři kontrolují jednotlivé přístroje družice a kvalitu získávaných dat před tím, než budou distribuována.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.