Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Sentinel-1 kombinují radarové snímky

Družice Sentinel-1 kombinují radarové snímky

22.6.2016

Družice Sentinel-1 kombinují radarové snímky

Dvě družice Sentinel-1 poprvé ukázaly svoji schopnost odhalit i ty nejmenší deformace zemského povrchu.

Po sérii orbitálních manévrů dosáhla nově vypuštěná družice Sentinel-1B své pracovní oběžné dráhy dne 15. června.

Obě družice nyní obíhají Zemi v rozestupu 180 stupňů ve výšce téměř 700 kilometrů. Poté, co obě dosáhly stejné oběžné dráhy, jsou nyní schopné zajistit kompletní pokrytí celého glóbu každých šest dní.

Dvoudružicové „radarové vidění“ je součástí evropského programu GMES/Copernicus. Poskytuje pokročilé radarové snímky zemského povrchu v každém počasí a bez ohledu na denní či noční dobu.

Nyní bylo demonstrováno, že snímky získané oběma družicemi mohou být v budoucnu spojeny do jednoho, čímž dojde k odhalení i drobných změn objevivších se v době mezi jejich pořízením.

Tato technika je zvláště užitečná pro generování přesných map deformace povrchu rozlehlých oblastí, které jsou způsobeny tektonickými procesy, sopečnou aktivitou nebo sesuvy půdy.

Stejně tak se jedná o ideální nástroj pro monitorování pohybu ledovců a změn v arktickém a antarktickém ledovém pokryvu.

První takovýto „interferogram“ mise Sentinel-1 kombinuje záběr jižního Rumunska pořízený 9. června družicí Sentinel-1A a sesterským satelitem Sentinel-1B o pět dní později. Tedy den před tím, než dosáhl cílové oběžné dráhy.

Další interferogram oblasti severozápadního Rumunska byl vytvořený krátce poté, co Sentinel-1B dosáhl své pracovní cílové oběžné dráhy.

Duhové útvary na snímku odpovídají topografii a ukazují, jak jsou identické radary na dvojici družic přesně synchronizované, že směřují stejným směrem a že se satelity nacházejí na správných drahách.

Jakmile bude v polovině září dokončena přejímka družice Sentinel-1B, oba satelity budou plně připraveny dodávat data pro systematické a rutinní monitorování deformace zemského povrchu a dynamiky ledovců.

„Po úspěšném vytvoření prvního radarového snímku jen tři dny po startu družice jsem tak velmi šťastný, že mohu oznámit další velký úspěch, kterým vygenerování první interferogramů s pomocí satelitu Sentinel-1B je. Navíc k němu symbolicky došlo v den, kdy dosáhl finální pracovní dráhy, a to přesně 180 stupňů od Sentinelu-1A,“ uvádí projektový manažer mise Sentinel Ramón Torres.

„Pro misi je navíc velmi významné, že jsme hned na první pokus demonstrovali, že obě družice Sentinel-1 mohou spolupracovat.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.