Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Proba-V se zaměřila na mizející jezero v Bolívii

Družice Proba-V se zaměřila na mizející jezero v Bolívii

8.2.2016

Družice Proba-V se zaměřila na mizející jezero v Bolívii

Minidružice Proba-V z dílny ESA monitoruje každý den bez ustání zemský povrch, a tak jí nemohlo uniknout ani vysychání druhého největšího jezera v Bolívii. Nyní přišla smutná zpráva: jezero Poopó bylo prohlášeno za zcela vyschlé.

Tři snímky družice Proba-V s rozlišením 100 m detailů byly pořízeny ve dnech 27. dubna 2014, 20. července 2015 a 22. ledna 2016.

Solné jezero Poopó se nachází v prohlubni v horách Altiplano a kdysi zabíralo plochu 3000 kilometrů čtverečních – tedy zhruba jako Liberecký kraj.

Jenže jezero bylo zároveň příliš mělké: jeho průměrná hloubka byla jen 3 m. A to ve spojení s okolními vyprahlými horami znamenalo, že je jezero velmi citlivé na kolísání klimatu.

Loni v prosinci přitom bylo oficiálně prohlášeno za odpařené. Není to přitom poprvé, co jezero Poopó zmizelo: ovšem dnes existuje obava, že jeho opětovné naplnění může trvat roky. Tedy, pokud k němu vůbec kdy dojde.

Mezitím budou místní rybáři bez živobytí a vlastní ekosystém jezera je extrémně zranitelný. Jezero Poopó je uznáváno jako unikátní přírodní mokřad a jako takový je zaneseno v mezinárodní Ramsarské konvenci.

Odpařování je spojováno s využíváním jezerních zdrojů pro těžbu a zemědělství. Nyní pak navíc znásobené suchem spojeným s oteplením El Niño v Tichém oceánu a změnou klimatu.

Namodralé oblasti na snímku družice Proba-V z ledna 2016 jasně ukazují vysušená solná pole v jižní části jezera.

Družice Proba-V se dostala do vesmíru 7. května 2013. Je to malá družice, kterou ESA pověřila velkým úkolem: mapováním zemského pokryvu a růstu vegetace na celé planetě, a to ve dvoudenním intervalu.

Hlavní kamera je schopná zabírat pás široký 2250 km, přičemž v modrém, červeném a blízkém červeném spektru nabízí rozlišení 300 metrů v celém záběru – a přibližně 100 metrů ve středu snímku.

Minidružice zásobuje vědecké týmy daty dříve dodávanými přístrojem Vegetation, který letěl na francouzských družicích SPOT-4 a SPOT-5. Díky tomu jsou k dispozici prakticky denní data sahající až nějakých 15 let do historie.

Organizace VITO (Flemish Institute for Technological Research) Remote Sensing zpracovává data z družice Proba-V a následně je distribuuje uživatelům po celém světě. Vytvořila i on-line galerii snímků, kde jsou k dispozici nejúžasnější záběry bouří, požárů nebo odlesňování.

ESA jako vlastník družice Proba-V řídí letové operace a využití v rámci programu „Earth Observation Earthwatch Programme“.

V lednu 2016 přitom byl veřejnosti představen inovativní způsob pokročilého zpracování dat. Stalo se tak na akci „Proba-V Symposium“ v belgickém Ghentu, kterého se zúčastnilo 200 zájemců.

Platforma PMEP (Proba-V Mission Exploitation Platform) umožňuje uživatelům zpracovávat velká množství dat aplikováním vlastních algoritmů přímo do dat.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.