Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Proba-V je připravena na raketě Vega

Družice Proba-V je připravena na raketě Vega

4.5.2013

Družice Proba-V je připravena na raketě Vega Družice ESA Proba-V je společně s dvojicí doprovázejících satelitů usazena na vrcholu rakety Vega na startovací rampě a je připravena na start, který se uskuteční v prvních květnových dnech.

Proba-V byla 15. dubna připojena k družicovému adaptéru Vespa: do prostoru nad vietnamský satelit pro dálkový průzkum Země VNREDSat-1 a estonský studentský nanosatelit ESTCube-1.

O dva dny později byla celá sestava zapouzdřena do aerodynamického krytu rakety Vega. Následně byla 19. dubna tato horní část dopravena k mobilní obslužné věži, s jejíž pomocí byla vyzvednuta do odpovídající výšky.

Sestava byla následující den připojena k nosiči Vega, kde se nyní nachází nad restartovatelným horním stupněm, který navede trojici družic na jejich odpovídající dráhy.

V úterý 23. dubna byla mobilní obslužná věž odtažena: zkompletovaná raketa následně prošla celkovými testy.

Proba-V bude první ze tří družic, které budou z horního stupně uvolněné. Má objem menší než jeden metr krychlový, ovšem přesto je tato miniaturizovaná družice ESA plnohodnotnou misí: jejím úkolem je každé dva dny zmapovat zemský pokryt a vegetaci na celé Zemi.

Na družici je nová a modernizovaná verze kamery Vegetation (odtud Proba-V), která již slouží na francouzských satelitech SPOT-4 a -5. Ty se věnují dálkovému průzkumu Země od roku 1998.

Minidružice začne poskytovat data ze své kamery celosvětové komunitě vědců a poskytovatelů různých služeb bezprostředně poté, co na oběžné dráze projde zkouškami.

Druhý let rakety Vega představuje i zahájení programu VERTA (Vega Research and Technology Accompaniment), jehož cílem je představení flexibility a univerzálnosti nosiče. S plánovanou minimální frekvencí dvou startů ročně umožní hladký přechod rakety Vega ke komerčnímu využívání.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2018

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril