Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo pro listopadový start dorazily na evropský kosmodrom

Družice Galileo pro listopadový start dorazily na evropský kosmodrom

19.9.2016

Družice Galileo pro listopadový start dorazily na evropský kosmodrom

Hned čtyři družice systému Galileo dopravilo do Francouzské Guayany jedno letadlo v úterý 6. září. Stalo se tak v rámci příprav na jejich společný start v listopadu letošního roku pomocí rakety Ariane 5: první v rámci budování evropské navigační satelitní konstelace.

Velká kosmická odysea začala pro kvarteto družic o den dříve, kdy opustily technické středisko ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v nizozemském Noordwijku. Právě zde je každý satelit systému Galileo testovaný před vypuštěním do vesmíru.

Před vyvezením ze superčistého prostoru testovacího zařízení byla každá družice umístěna do ochranného kontejneru. Tyto kontejnery jsou schopné nejen zajistit sofistikované řízení prostředí a monitorování družic, ale obsahují třeba i tlumiče nárazů.

Samotnými nákladními vozy byly kontejnery přepraveny na lucemburské letiště Findel, odkud byly v úterý 6. září ráno dopraveny na palubě letounu Boeing 747 na letiště Cayenne–Félix Eboué Airport ve Francouzské Guayaně. Zde letoun dosedl v 10:30 h místního času.

Následně byly kontejnery dopraveny do přípravné budovy S1A Guyanského kosmického střediska. Po aklimatizaci došlo následující den k vyložení družic.

Až do začátku startovní kampaně přitom zůstane tato budova jejich novým domovem. První připravenou aktivitou je kontrola propojení s adaptérem, který zajistí jejich uvolnění na správnou oběžnou dráhu po skončení činnosti horního stupně rakety.

Modifikovaný nosič Ariane 5, který má za úkol dopravit na oběžnou dráhu čtyři družice Galileo, dorazil do Francouzské Guayany již dříve.

Nová varianta rakety je vývoji od roku 2012, přičemž se vyvinula z verze určené pro dopravu dvacetitunových nákladních lodí ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) se zásobami pro Mezinárodní kosmickou stanici na nízkou oběžnou dráhu.

Nová verze rakety ponese lehčí náklad – každá ze čtyř plně natankovaných družic Galileo váží 738 kg a k tomu je zapotřebí počítat i jejich společný adaptér – ovšem musí se s ním „vyšplhat“ do výšky 23222 km.

Listopadový start bude každopádně zásadním krokem pro systém Galileo. Ve vesmíru je totiž zatím čtrnáct družic systému, které byly vynášené po párech pomocí raket Sojuz startujících z Francouzské Guayany.

Jakmile ovšem bude po stávajícím startu ve vesmíru osmnáct družic, bude moci systém Galileo začít s úvodním operačním provozem. Jde o důležitý krok, který vyžaduje vlastník systému, Evropská komise.

Během následujících dvou let mají rakety Ariane 5 uskutečnit další dva starty s kvartetem družic Galileo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.