Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo jsou ve startovací zóně

Družice Galileo jsou ve startovací zóně

16.12.2015

Družice Galileo jsou ve startovací zóně

Družice Galileo 11 a 12 jsou na startovací rampě, připojené ke své raketě Sojuz – a připravené na start tento týden.

Další evropské navigační družice jsou připravené ke startu ve čtvrtek 17. prosince v 11:51 h GMT (12:51 h středoevropského času, 8:51 h času místního) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Minulý čtvrtek byly obě družice – už připojené ke svému adaptéru – byly umístěné na horní stupeň Fregat a následně došlo k jejich zapouzdření do aerodynamického krytu.

Tím byl dokončený „horní kompozit“: tedy kombinace družic Galileo, adaptéru a horního stupně, který je dopraví na střední oběžnou dráhu.

Mezitím došlo k horizontální integraci tří stupňů rakety Sojuz. Ta pak byla vyvezena na rampu a umístěna do vertikální polohy.

Horní kompozit byl přesunutý na rampu v neděli 13. prosince, pak umístěný na obslužnou věž a opatrně připojený k raketě Sojuz.

V pondělí 14. prosince následovala revize připravenosti na start LRR (Launch Readiness Review), která otevřela dveře k tankování Sojuzu a vlastnímu startu.

Celá předstartovní kampaň přitom začala bezprostředně poté, co obě družice Galileo dorazily 30. října do Francouzské Guayany.

Půjde o celkem šestý start v rámci programu Galileo, přičemž jen v roce 2015 bude třetí. Celkový počet družic ve vesmíru tak dosáhne čísla dvanáct.

Ke startu přitom dojde jedenáct dní před desátým výročím vypuštění historicky první evropské navigační družice.

Šlo o experimentální satelit GIOVE-A, který byl vypuštěný 28. prosince 2005, aby rezervoval operační frekvence, otestoval klíčový hardware a získal data o orbitálním prostředí, v němž se bude pohybovat celá budoucí konstelace Galileo. GIOVE-B následoval v dubnu 2008.

Od té doby nejenže třetina družic systému Galileo dorazila na operační dráhu, ale zároveň byla na celém světě vybudována síť pozemních stanic tohoto systému.

Již v blízké budoucnosti budou družice vynášeny do vesmíru ve dvojnásobném počtu: namísto dvou po čtyřech. A to díky tomu, že upravená verze rakety Ariane 5 nahradí dosud využívaný Sojuz.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.