Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo byly před startem umístěny pod aerodynamický kryt

Družice Galileo byly před startem umístěny pod aerodynamický kryt

23.5.2016

Družice Galileo byly před startem umístěny pod aerodynamický kryt

Nejnovější pár evropských navigačních družic Galileo naposledy spatřily lidské oči. Satelity byly umístěny na horní stupeň nosné rakety a následně zapouzdřeny do aerodynamického krytu. Jsou tak plně připraveny pro start v úterý 24. května.

Družice Galileo 13 a 14 se připravují na start 24. května v 8:48:43 h GMT (5:48:43 h místního času, 10:48:43 h středoevropského) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně na palubě nosné rakety Sojuz.

K uložení pod aerodynamický kryt došlo ve středu 18. května v superčisté místnosti kosmodromu. Dvoudílný kryt uzavřel obě družice, které byly na adaptéru na horním stupni Fregat.

K jejich instalaci na Fregat došlo o den dříve. Univerzální horní stupeň je má dopravit na cílovou dráhu ve výšce 23500 km nad zemským povrchem.

Zapouzdřené družice, adaptér a horní stupeň jsou společně známé jako „horní kompozit“. V pátek 20. května pak došlo k vyvezení prvních tří stupňů nosiče Sojuz na rampu, kde bude čekat právě na připojení horního kompozitu.

Půjde o sedmý start v rámci programu Galileo, čímž počet operačních družic dosáhne čísla 14. Další kvarteto satelitů se připravuje na start letos na podzim, kdy bude poprvé vypuštěno na upravené raketě Ariane 5. Tím dosáhne počet družic v sestavě čísla osmnáct.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.