Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo byly před startem natankovány

Družice Galileo byly před startem natankovány

10.5.2016

Družice Galileo byly před startem natankovány

Nejnovější pár družic evropského navigačního systému Galileo byl natankován, čímž vstoupil do další důležité fáze předletové přípravy. Start je plánovaný na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně 24. května.

Technici oblečení v ochranných „kosmických“ oděvech zajistili natankování toxického hydrazinového paliva, které umožní oběma družicím udržovat svoji oběžnou dráhu a přesnou polohu během celé plánované dvanáctileté životnosti.

Třináctá družice Galileo byla natankována 3. května, čtrnáctá pak o den později.

Po natankování byly oba satelity připojeny ke „kontrolnímu terminálovému vybavení“, které umožní nabití akumulátorů a monitorování palubních atomových hodin.

Nyní jsou tedy připraveny na další krok v přípravě: na připojení k adaptéru, který zajistí jejich bezpečnou cestu do vesmíru a uvolnění na správné dráze. Celá tato sestava (adaptér plus obě družice) pak bude připojena na horní stupeň Fregat nosné rakety Sojuz.

Fregat má možnost restartu, přičemž jej do vesmíru dopraví třístupňový Sojuz. Jde přitom více o samostatnou kosmickou loď, než pouhý raketový stupeň. Fregat vynese družice do cílové výšky 23500 km, kam dorazí zhruba čtyři hodiny po startu.

 

Předstartovní příprava

Aktuální předletová kampaň Galileo začala příletem nákladního Boeingu 747 nesoucího mj. kontejnery s párem družic na Félix Eboué Airport v Cayenne (Francouzská Guayana). Stalo se tak 5. dubna.

Nákladními vozy pak byly převezeny do přípravného hangáru na kosmodromu, kde byly ještě tentýž den vyloženy z ochranných kontejnerů.

Následně proběhla jejich kontrola, zdali neutrpěly poškození během přesunu. Pak byly „na sucho“ připojeny k adaptéru, aby se zkontrolovalo mechanické a elektrické propojení.

Souběžně proběhlo nahrání palubního software, který už obsahoval aktualizace finálních parametrů Pak následovaly kompletní testy družic. Protože proběhly bez problémů, byly satelity vypnuty – což je konfigurace potřebná pro start.

Po květnovém startu se počítá ještě s tím, že další kvartet družic Galileo bude vypuštěný na modernizované raketě Ariane 5 před koncem letošního roku.

 

O systému Galileo

Galileo je evropský civilní globální družicový navigační systém. Dovolí uživatelům určovat svoji polohu v čase a prostoru s vysokou přesností a spolehlivostí. Jakmile bude dokončený, bude jej tvořit 24 operačních družic a odpovídající pozemní infrastruktura, což umožní poskytování pozičních, navigačních a časových služeb.

Program Galileo je financovaný a vlastněný Evropskou unií. Za program má zodpovědnost Evropská komise, která jej řídí a dozoruje implementaci všech souvisejících aktivit.

Nasazení systému Galileo, návrh a vývoj nové generace systémů a technický vývoj infrastruktury provádí ESA. Definiční, vývojová a ověřovací fáze byly provedeny ESA a spolufinancovány ESA a Evropskou komisí.

Evropská agentura GSA (Global Navigation Satellite System Agency) zajišťuje využívání a bezpečnost Galilea. Od roku 2017 bude jeho provoz a poskytování služeb svěřeno právě do rukou GSA.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.