Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice Galileo 11 a 12 doplnily operační navigační flotilu

Družice Galileo 11 a 12 doplnily operační navigační flotilu

3.5.2016

Družice Galileo 11 a 12 doplnily operační navigační flotilu

Dvojice nejnovějších evropských navigačních družic, která byla vypuštěna loni v prosinci, byla nyní oficiálně zařazena do konstelace Galileo a vysílá tak plnohodnotné navigační signály.

Družice Galileo 11 a 12 byly vypuštěné společně na palubě rakety Sojuz z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně dne 17. prosince 2015.

Navigační vybavení satelitů bylo od té doby podrobeno celé řadě testů, které byly koordinované ze střediska ESA Redu v Belgii. Zde se nachází parabolická anténa o průměru 20 metrů, která je schopná signál z družice analyzovat v nevídaném rozlišení.

Pro uživatele vyžadující metrovou přesnost navigace musí systém Galileo pracovat s extrémně přesným časem. Protože světlo stejně jako rádiové vlny se pohybují fixní rychlostí – něco pod 30 cm každou miliardtinu sekundu – může být čas potřebný k dosažení uživatelského přijímače na zemi přepočítán na vzdálenost.

Všechno, co pak přijímač musí udělat, je vynásobit čas putování signálu od vysílače rychlostí světla – a s pomocí této informace z nejméně čtyř družic pak je schopen stanovit svoji pozici.

Palubní atomové hodiny na družicích – nejpřesnější, které kdy byly pro navigační účely vypuštěny do vesmíru – musí být proto přesně synchronizované s globálním pozemním segmentem systému Galileo. Ten zároveň velmi přesně sleduje pozici jednotlivých satelitů ve vesmíru.

Testy jsou tak základním předpokladem pro to, aby bylo jisté, že nově doplňované družice do sestavy splňují požadavky na kvalitu signálu, které má Galileo celosvětově poskytovat.

Testy jsou koordinované ze středisek GCC (Galileo Control Centres) v německém Oberbfaffenhofenu (má na starost vlastní satelitní platformy) a v italském Fucino (dohlíží nad kvalitou navigačního vybavení). Po úspěšném absolvování všech předepsaných testů byly nyní družice integrované do sestavy Galileo.

Od počátku roku se tak do konstelace zařadily už čtyři družice Galileo. Dvojice s pořadovým číslem 9 a 10 v únoru, nyní k nim přibyl další pár.

Informace o stavu konstelace jsou publikovány na webové stránce European Service Centre.

Už v květnu bude vypuštěna další dvojice družic Galileo, a to na palubě rakety Sojuz z Francouzské Guayany. Na podzim pak odtud vzlétne i upravený nosič Ariane 5, který ponese hned kvarteto těchto satelitů.

Pokud vše dopadne tak, jak je plánováno, bude mít systém Galileo na konci letošního roku ve vesmíru už 18 navigačních družic.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.