Česky English

Úvodní stránka Aktuality Družice CryoSat vytváří nový standard pro měření výšky mořské hladiny

Družice CryoSat vytváří nový standard pro měření výšky mořské hladiny

26.7.2016

Družice CryoSat vytváří nový standard pro měření výšky mořské hladiny

Pokusy o měření úrovně hladiny moře u křivolakého pobřeží nejsou jednoduchým úkolem. Družice ESA CryoSat to ovšem díky svému radarovému výškoměru mění.

Výška mořské hladiny je velmi citlivým indikátorem změny klimatu, neboť v sobě nese informaci o jeho složkách jako je teplo, velikost ledovců nebo tání ledového pokryvu.

Přesné monitorování změn v průměrné hladině oceánů je nezbytně důležité nejen pro pochopení klimatu, ale také pro společenské a ekonomické důsledky růstu hladiny mořské vody. A to zvláště v pobřežních zónách.

Předchozí radarové výškoměry byly zaměřeny na sledování oceánů a zemského pokryvu. Družice CryoSat ale nese první přístroj svého druhu, který je zaměřený výhradně na sledování ledové pokrývky a který je navíc schopen mapovat mořskou hladinu s bezprecedentní přesností.

Vědci z Norwegian University of Life Sciences také zjistili, že družice CryoSat má potenciál mapovat hladinu moře blíže k pobřeží.

Přitom použití výškoměrů v pobřežních zónách je velmi obtížné. Norsko obklopuje druhé nejdelší pobřeží na světě, které má délku přibližně 100 tisíc kilometrů. Skládá se totiž z mnoha ostrovů, příkrých hor a dlouhých a hlubokých fjordů.

Nerovné pobřeží znamená, že běžné satelitní výškoměry vytvářejí nepřehledná data, která vykazují rozdíl o deset i více centimetrů.

Naproti tomu měření CryoSatu obstojí i ve srovnání s údaji o výšce přílivu v oblasti Stavanger v jihozápadním Norsku, která provádí Norská mapovací služba.

Zatímco klasická altimetrie nabízí jen několik desítek pozorování během pětiletého cyklu, která jsou více či méně blízká přílivu, tak s pomocí družice CryoSat je za stejnou dobu možné získat zhruba 7000 měření.

Navíc kvalita dat z družice CryoSat v případě přílivu ve Stavangeru je výrazně vyšší, než v případě klasické altimetrie. Přesnost dat ze satelitu CryoSat je 7 cm, zatímco u klasických metod jen 10 až 15 cm.

To demonstruje úžasnou přesnost družice CryoSat v pobřežních oblastech, kde je regionální dopad nárůstu mořské hladiny pro místní obyvatele z pochopitelných důvodů nejdůležitější.

„Konvenční altimetry na družicích jako je Envisat nebo Jason-3 mají typicky deset až třicetkrát větší odchylku než nové altimetry na satelitech CryoSat a Sentinel-3,“ komentuje vědecký pracovník z dánského National Space Institute Ole Baltazar Andersen.

„Jenže radarový puls používaný k měření výšky mořské hladiny je často narušený v blízkosti pobřežní zóny. Proto musíme jít trochu dále od pobřeží, abychom získali přesná pozorování s pomocí konvenčních altimetrů.“

„Jenže díky tomu neměříme výšku mořské hladiny přímo u pobřeží tak, jak nyní může s pomocí družic CryoSat a Sentinel-3.“

Satelit CryoSat dodává slibná měření také ze zbývající části norského pobřeží. Například příliv a odliv ve fjordu Kabelvåg v oblasti Lofoten v severním Norsku byly změřeny s přesností 5,4 cm.“

Velká očekávání jsou nyní vkládána do nejnovější mise Sentinel-3, která nese podobný altimetr.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2019 NETservis s.r.o.