Česky English

Úvodní stránka Aktuality Druhá mise ExoMars přesunuta na startovací okno v roce 2020

Druhá mise ExoMars přesunuta na startovací okno v roce 2020

5.5.2016

Druhá mise ExoMars přesunuta na startovací okno v roce 2020

Dne 14. března 2016 vypustily Roskosmos a ESA společně vyvinutou meziplanetární misi ExoMars 2016, která se skládá z družicové sondy TGO (Trace Gas Orbiter) a přistávacího modulu Schiaparelli. Stalo se tak pomocí rakety Proton odstartovavší z kosmodromu Bajkonur, díky čemuž začala první fáze společného evropsko-ruského programu ExoMars.

Úspěch dosažený společně ruskými a evropskými experty zapojenými do programu ExoMars 2016 je výsledkem dlouhé a plodné spolupráce. Zařízení mise ExoMars 2016 je připraveno dorazit k cílové planetě letos v říjnu.

Druhá mise ExoMars zahrnuje ruskou povrchovou výzkumnou plošinu a evropský mobilní rover; i tato sestava bude vypuštěna pomocí rakety Proton z Bajkonuru. Ruští a evropští specialisté vyvinuli maximální snahu, aby dodrželi termín startu stanovený na rok 2018. Proto v závěru roku 2015 vznikla dedikovaná skupina ESA-Roskosmos „Tiger Team“, v níž byli i zástupci evropského a ruského průmyslu. Ta provedla analýzy všech možných řešení vedoucích k řešení odkladů a nahromaděných skluzů v termínech.

Skupina pak prezentovala svoji závěrečnou zprávu během setkání JESB (Joint ExoMars Steering Board) v Moskvě. Po zhodnocení reálných cest k zajištění úspěšného uskutečnění mise vyšlo z JESB – po zahrnutí všech odkladů v evropských a ruských průmyslových aktivitách a vývoji vědeckého vybavení – že start v roce 2020 bude tím nejlepším řešením.
Generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner a generální ředitel Roskosmosu Igor Komarov diskutovali situaci kolem mise ExoMars 2018. Po zvážení zprávy skupiny „Tiger Team“ a doporučení JESB se společně rozhodli přesunout start na další startovací okno k Marsu v červenci 2020 a požádali projektové týmy o vývoj nový plán prací vedoucí ke vypuštění v tomto termínu. Krom toho byla přijata i celá řada dalších opatření k zajištění transparentní kontroly u obou partnerů.

Úspěšná implementace obou misí ExoMars dovolí Rusku a Evropě společně ověřit špičkové technologie pro vstup do atmosféry Marsu, její průlet a přistání, řízení zdrojů na povrchu, vyvinutí nových technických konceptů a systémů, které mohou být použité při dalších misích ve Sluneční soustavě, a uskutečnění nových výzkumů na Marsu.
Oba generální ředitelé ujistili svým odhodláním úspěšně implementovat program ExoMars a rozšířit rusko-evropskou spolupráci při průzkumu Sluneční soustavy.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.