Česky English

Úvodní stránka Aktuality Dokončeno testování servisního modulu pro loď Orion

Dokončeno testování servisního modulu pro loď Orion

27.12.2016

Dokončeno testování servisního modulu pro loď Orion

V pondělí 12. prosince předala ESA vlastnictví testovacího modulu ESM (European Service Module) lodi Orion zařízení Plum Brook. Tento úkon představoval i ukončení individuálního testování struktury.

Modul ESM se nachází přímo pod kabinou Orion a poskytuje pohon, energii, tepelnou regulaci, vodu a vzduch pro čtyři astronauty. Je vybavený slunečními bateriemi o rozpětí 19 metrů, které generují dostatek energie schopné zásobovat dvě domácnosti.

Tento exemplář ESM byl vyrobený v italském Turíně a v listopadu 2015 odeslaný do USA k sérii testů v Plum Brook (stát Ohio). Servisní modul má průměr jen o něco větší než 5 m, na výšku 4 m a hmotnost 13,5 t.

Během uplynulého roku bylo zařízení testováno na vibračních stolech a zkoušeno v akustické komoře, aby se zjistilo, zdali je schopné zvládnout extrémní podmínky při startu rakety.

Stejně tak byly rozevřeny panely slunečních baterií, a to stejně, jako budou rozevřeny po startu, aby byla jistota, že systém bude fungovat, jak se plánuje.

Při startu bude Orion připojený k adaptéru, který jej zajistí ve správné pozici uvnitř rakety NASA SLS (Space Launch Systems). Následně budou odpálený pyrotechnické patrony, které odpojí kosmickou loď od nosné rakety – a právě toto byl poslední test uskutečněný v Plum Brook.

Modul ESM prošel náročnými zkouškami a nyní bude testovaný NASA společně s exemplářem kabiny Orion STA (Structural Test Article) na úrovni celé kosmické lodi.

„Jde o důležitý moment pro ESA a pro průmyslové týmy, neboť jsme prošli všemi náročnými testy bez ztráty kytičky a následně byli schopni hardware předat NASA,“ prohlásil programový manažer ESA Philippe Deloo na slavnostním ceremoniálu v Plum Brook.

Na projektu pracovalo více než dvacet firem z celé Evropy, přičemž většina využívala své znalosti a zkušenosti získané během výrobu a provozu pěti „kosmických náklaďáků“ ATV (Automated Transfer Vehicle), které dopravily vybavení na kosmickou stanici a pomáhaly zvyšovat její oběžnou dráhu v letech 2009 až 15.

První bezpilotní start plnohodnotné lodi Orion je plánovaný na rok 2018: bude včetně modulu ESM (European Service Module). Vydá se až za Měsíc a následně se vrátí zpět, přičemž vstoupí do zemské atmosféry mnohem vyšší rychlostí, než jakákoliv předchozí loď.

Během mise bude evropský servisní modul odhozený od mateřské lodi krátce před vstupem do zemské atmosféry.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
NETservis s.r.o. - tvorba www stránek, redesign, tvorba e-shopu, corporate identity, tvorba loga, firemní prezentace, webové stránky, Čokoláda